Silindir Kapak Contası Arızalı İse Ne Yapılmalı?

Aracın parçalarını kontrol ettiğinizde ve bir arızanın meydana geldiğinden emin olduğunuzda, bu gibi durumlarda yapmanız gereken çok önemli ve bariz bazı adımlar şunlardır: Böyle bir arıza durumunda aracınızı sürmeye çalışmayınız. Arıza belirtilerinin yeterince güçlü olmadığını veya aracı bir tamirciye sürerek çözebileceğiniz başka bir sızıntı sorunu olabileceğini düşünüyorsanız, asla denemeyin.

Bu girişim ölümcül olabilir. Bir tamirciden yardım alın. Küçük işaretleri fark eden ve sorunun üstesinden gelmediğini düşündüğünüzde bile onları hissedebilen en iyi kişidir. Onarım işlemi 4-5 gün sürebilir ki bu uzun vadede iyidir. Ev mekanik becerileri konusunda yetenekliyseniz ve arabanızın garajda çekilmesini istemiyorsanız, yalnızca yeni bir conta seti ayarlamanız gerekecektir.

Silindir kapağı için yeni bir cıvata satın almak için diğer bazı şartlara uyulabilir. Aynı derecede önemli olan, silindir kapağının test edilmesi ve gözden geçirilmesidir. Bazen, genellikle çalıştırıldığı yüksek sıcaklıkların bir sonucu olarak, herhangi bir çatlak veya bükülmeyi tespit etmek için önce bir basınç testi yapılarak bir silindir kapağı onarılabilir.

Yağ, filtre ve antifriz parçalarının değiştirilmesi gerekir çünkü bunlar bakım parçaları olarak işlev görürler ve kapak contası bozulduğunda hasar görmeye eğilimlidirler. Silindir Kapak contaları, yavaş ve düşük, yüksek basınç ve yüksek sıcaklık sorunlarıyla başa çıkmak için motorda daha çok çalışan bir otomobilin en önemli parçalarından biridir.

Bu nedenle conta arızası oldukça yaygındır ve meydana geldiğinde panik yapılmamalıdır. Birisi bir arabanın Silindir Kapak contasını patlamış olarak belirttiğinde, arabada bir sızıntı olduğu anlamına gelir. Bu sızıntı, motordan harici bir sızıntı olabilir; bu, Silindir Kapak contasının motordan soğuk su sızmasına izin verdiği anlamına gelir.

Ayrıca potansiyel olarak dahili bir sızıntı olabilir, bu da Silindir Kapak contasının emme stroku sırasında soğutma suyunun silindire çekilmesine izin verdiği anlamına gelir ve yanma stroku sırasında egzoz gazlarının soğutma geçidinin içine girmesine izin verilebilir. Silindir Kapak Contası Hakkında yazımızda konuyla ilgili detaylara erişebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir