Şanzıman Yağı Sızıntısının Nedenleri ve Maliyet

Şanzıman yağının şanzımanımdan sızmasının nedeni ne olabilir ve bunu düzeltmenin maliyeti nedir?

Garaj yolunuzda otomatik şanzımandan geliyormuş gibi görünen bir sıvı sızıntısı mı fark ettiniz yoksa şanzıman sıvısını yeniden doldurmaktan bıktınız mı?

O zaman kesinlikle şanzıman sıvısı sızıntınızı onarma zamanı. Şanzıman sıvısı sızıntılarını onarmak çok pahalı olmak zorunda değildir ve çoğu durumda şaşırtıcı derecede kolay olacaktır. Bu yazıda, şanzıman yağı sızıntısının en yaygın nedenlerini ve onarım maliyetini tartışacağız. İlk olarak, en yaygın nedenlere bir göz atalım:

Şanzıman sıvısı sızıntılarının en yaygın nedeni, kötü bir şanzıman tavası contası veya paslı bir şanzıman tavasıdır. Siz veya tamirciniz son seferde tahliye tapasını doğru şekilde sıkmadıysanız, bunun nedeni de olabilir. Ayrıca şanzımandaki sızdıran bir contadan da gelebilir.

İşte şanzıman yağı sızıntısının en yaygın nedenlerinin daha ayrıntılı bir listesi.

Yaygın Şanzıman Yağı Sızıntı Nedeni

1. Kötü Şanzıman Pan Contası

Sızdıran bir yakıt karteri contası, otomatik şanzımanın sızdırmasının en yaygın nedenidir. Çoğu araba modelinde şanzıman tavası her çıkarıldığında conta değiştirilmelidir, ancak çoğu kişi eskisini tekrar takar. Bu çok yakında sızıntılara neden olabilir.

Şanzıman sıvısı onları yavaş yavaş yediği için yaşlanıp sızdırmaya başladıkları da olur.

Bazı araba şanzıman modelleri, aynı zamanda aşınabilen ve değiştirilmesi gerekebilen bir conta yerine bir sızdırmazlık maddesi kullanır.

2. Çatlak veya Paslı Şanzıman Tavası

Sızdıran bir şanzımanın diğer bir yaygın nedeni, çatlamış bir şanzıman tavasıdır. Şanzımanınızda alüminyum bir şanzıman tavası varsa, genellikle çatlamış bir şanzıman tavası olur. Bu, örneğin sürüş sırasında aracınızın altında şanzıman tavasında sert bir nesneye çarptığınızda olabilir.

Çelik şanzıman tavanız varsa pas bir problemdir. Tavalar malzeme olarak oldukça incedir ve paslanmaya başlarlarsa oldukça hızlı bir şekilde delik açarlar. Herhangi bir pas belirtisi olup olmadığını kontrol edin ve herhangi bir pas bulursanız, muhtemelen tavayı değiştirme zamanı gelmiştir.

3. Sızdıran İletim Tavası Tahliye Tapası

Tüm otomatik şanzımanlarda tahliye tapası yoktur, ancak bazılarında vardır ve şanzımanınızda bir tane varsa, muhtemelen sızıntı yapıyordur. Genellikle tahliye tapasında her sıvı değişiminden sonra değiştirilmesi gereken bir O-ring contası bulursunuz.

Çoğu kişi sıvıyı değiştirirken bu O-ring contayı değiştirmez ve bir süre sonra şanzımanın sızdırmasına neden olur.

4. Bükülmüş İletim Tavası

Sizden önce biri şanzıman yağını değiştirdiyse ve örneğin güçlü sızdırmazlık maddesi nedeniyle tavayı çıkarmakta sorun yaşadıysa, tava kenardan bükülmüş olabilir.

Çelik şanzıman tavaları oldukça zayıftır ve biri büyük bir tornavidayla onu çıkarırsa, eğilme riski vardır. Şanzıman tavasının kenarlarında herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Eğilmişse, şanzıman tavasını tamamen değiştirmeniz gerekebilir.

5. Şanzıman Sıvısı Borusu

Otomatik şanzımanların bir kısmı da sıvı soğutmaya sahip değil – hepsi değil. Soğutulmuş bir otomatik şanzımanınız varsa, büyük olasılıkla arabanın önündeki şanzıman soğutucusuna giden sıvı hatlarınız olacaktır.

Bu hatlar çelikten yapılmıştır ve paslanma ve sızıntı yapma eğilimindedir. Ayrıca sık sık tavaya çok yakın gidiyorlar, bu yüzden tavadan bir sızıntı olduğunu, ancak yukarıdaki iletim hattından geldiğini düşünebilirsiniz.

6. Tıkalı Şanzıman Havalandırması

Çoğu otomatik şanzıman, içinde çok fazla basınç oluşturmamasını sağlamak için şanzımanın üstünde bir tür açık şanzıman havalandırmasına sahiptir. Bu küçük şanzıman havalandırmaları bazı araba modellerinde tıkanabilir ve bu da her yerde şanzıman sızıntılarına neden olur.

Şanzımanınız için havalandırma hortumlarından bazılarının üst kısmına bakın veya şanzımanınızda havalandırma olup olmadığını yetkili satıcınıza sorun. Şanzımanın üstüne monte edildikleri için ulaşılması zor olabilir.

Şanzıman Yağı Sızıntısı Onarım Maliyeti

Ortalama şanzıman sıvısı sızıntısı maliyeti, araba modeline ve işçilik maliyetlerine bağlı olarak 100 ile 300 dolar arasındadır. Parçalarda 50 ila 150 ABD Doları ve geri kalanını işçilik maliyetlerinde bekleyebilirsiniz.

İşte bir sıvı sızıntısı maliyetini düzeltebilecek bazı onarım örnekleri. Fiyatlara parçalar, yeni sıvılar ve işçilik dahildir. Şanzıman modelinize bağlı olarak fiyatlar büyük ölçüde farklılık gösterebilir, ancak size bir ipucu verir.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir