P0171 Arıza Kodu ve Yapılması Gerekenler

P0171 Arıza Kodu nedir, neden yanar? P0171 Arıza Kodu Çözümü için neler yapılmalı? İşte detaylar…

P0171 arıza kodu, motorun hava-yakıt karışımının çok fazla hava (az yakıt) içerdiğini gösteren bir arıza kodudur. Bu genellikle, aracın hava-yakıt karışımını kontrol eden bir sensör veya valf arızası nedeniyle oluşur. Bu ve diğer OBD II hata kodu anlamları için sitemizi ziyaret edebilir arama menüsünden ilgili hatayı arayabilirsiniz.

P0171 koduyla ilgili bazı yaygın nedenler arasında hava filtresinin kirli olması, yakıt pompası sorunları, oksijen sensörünün arızası, hava akış sensörünün arızası, emme manifoldu sızıntıları veya yakıt enjektörlerinin arızası yer alabilir. Hava emiş sistemi arızalı emme manifoldunda ve emiş hattında ‘ “kaçak var anlamı taşıyan arıza kodu için Lpg’li araçlarda lpg ayarı (afr ayarı bozuk olabilir lpg ” ‘servisinde bilgisayarla doğru afr) hava-yakıt oranı ayarı yapılmalıdır ‘ “lpg’li araçlarda arıza lambası söndürüldükten sonra bir süre sadece benzinde ” ‘kullanıp arızanın tekrarlanıp tekrarlanmadığı gözlemlenmelidir arıza ‘ ‘benzindeyken görülmüyorsa lpg ayarının bozuk olmasından veya lpg sisteminden ‘ “olması olasıdır.

Ne yapmanız gerektiği, aracınızı bir otomotiv teknisyenine götürmek ve arıza kodunun tam olarak ne anlama geldiğini belirlemesini sağlamaktır. Daha sonra, arızanın nedenini tespit edebilmek için gerekli testleri yapacaklar ve gerektiğinde parçaların tamir veya değiştirilmesini önererek sorunu çözeceklerdir. Kendi başınıza arızayı çözmeye çalışmak, sorunu daha da kötüleştirebilir veya diğer bileşenlere zarar verebilir.

Eğer aracınız p0171 hata kodunu veriyorsa maf sensörünü temizlemek ve ‘ ‘vakum sızıntıları bulmak sorunu çözer. Tamir için bütçeniz kısıtlıysa ilk olarak buradan başalyın ancak kesin çözüm olmayabilir

p0171 hata kodunun çözüm önerileri:

  • maf sensörünü temzileyin.
  • tüm vakum ve pcv ‘ ‘hortumlarını inceleyin gerekiyorsa değiştirin. hava giriş sistemindeki tüm ‘ ‘hortumları inceleyin.
  • emme manifoldu contasında kaçak olmadığından emin olun.
  • Tıkalı bir yakıt filtresi olmadığından emin olun
  • uygun yakıt basıncının olup olmadığını kontrol edin.
  • egzoz emisyon testi yaptırabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir