Motor Su Seviyesinin Düşmesi Nedenleri ve Çözümler

Düşük soğutma suyu seviyesi, yaşla birlikte tüm arabalarda olan bir şeydir. Ancak bu oldukça sık oluyorsa, endişelenmeye başlamanın zamanı gelmiştir. Motorun içten yanmalı ünitesi çok fazla ısı üretir – bazen sıcaklıklar 200 derecenin üzerine çıkar. Bu nedenle bir soğutma sistemi kullanarak bu ısıyı kontrol etmek önemlidir.

Bir arabadaki soğutma sıvısı sistemi, her şey olması gerektiği gibi çalışsa bile soğutma sıvısı seviyesinin kalması gerektiği anlamına gelen kapalı bir sistemdir. Ne yazık ki, arabalar her zaman sorunsuz olarak bilinmez ve bu nedenle soğutma sıvısı seviyesinin düşmesine neden olan sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak düşük motor soğutma sıvısı seviyesi ile sürmek güvenli midir, buna ne sebep olur ve kaputu açmadan nasıl anlaşılır? Hadi bulalım! Ama önce soğutma suyu seviyenizin düşük olmasının nedenlerine bir göz atalım:

Düşük motor soğutma sıvısı seviyesinin en yaygın nedeni hemen hemen her zaman soğutma sistemindeki sızıntılardır. Sızıntılar, sızıntı yapan hortumlardan, sensörlerden veya contalardan gelebilir. Sadece soğutma suyu seviyesini doldurmak asla uzun vadeli bir çözüm olmamalıdır.

Makalede daha fazla olası semptom bulacaksınız, ancak önce düşük motor soğutma sıvısı seviyesiyle sürüşün sonuçlarına bir göz atalım.

Düşük Motor Soğutma Sıvısı Seviyesi ile Sürüşün Sonuçları

Düşük motor soğutma sıvısı ile sürüşün en yaygın sonucu, soğutma sistemindeki havadır ve bu da motorun aşırı ısınmasına neden olur. Aşırı ısınan bir motor, kafa contasının patlamasına veya motor bloğunun hasar görmesine neden olabilir.

Bunu görmezden gelirseniz ve düşük motor soğutma sıvısı seviyesiyle etrafta dolaşırsanız neler olabileceğinin daha ayrıntılı bir listesi:

1. Soğutma sisteminde hava

Düşük soğutma sıvısı ile araç kullanırsanız olabilecek ilk şey, su pompasının soğutma sıvısı sistemine hava pompalamasıdır, bu da soğutma sıvısı sisteminde hava kilitlerine neden olur.

Hava kilitleri, soğutma sisteminin akışının bozulmasına neden olur, bu da bir sonraki bölümde daha fazla konuşacağımız motorun aşırı ısınmasına neden olur.

2. Aşırı Isınma Motoru

Daha önce bahsettiğimiz soğutma sıvısı sistemindeki hava kilitleri nedeniyle, su pompası motoru iyi bir sıcaklıkta tutmak için soğutma sıvısının etrafına pompalamaz ve motorun aşırı ısınmasına neden olur.

Aşırı ısınan bir motor, motorunuzda sonraki bölümlerde tartışacağımız birçok pahalı soruna neden olabilir.

3. Kafa contasının üflenmesi

Motorunuz düşük motor soğutma sıvısı nedeniyle aşırı ısındığında meydana gelebilecek çok yaygın ve o kadar da komik olmayan bir şey şişmiş bir kapak contasıdır .

Kafa contası, motor kafası ile silindir kafası arasında bulunur; amacı sıkıştırma, yağ ve soğutma sıvısını ayırmaktır. Kafa contasını değiştirmek genellikle oldukça pahalıdır ve 1000$’dan fazla onarım maliyeti bekleyebilirsiniz; ancak, bir sonraki ile karşılaştırıldığında hiçbir şey.

4. Hasarlı Motor bloğu

Düşük motor soğutma sıvısı ile araç kullanıyorsanız oluşabilecek daha da ciddi bir sorun, hasarlı veya çatlamış bir motor bloğudur. Daha önce de söylediğimiz gibi, düşük motor soğutma suyu, soğutma sisteminde sıcak noktalar oluşturabilir.

Bu sıcak noktalar motor bloğunda aşırı sıcaklıklara neden olabilir, bu da aslında çatlamasına neden olabilir ve motor bloğunda veya silindir kapağında bir çatlak istediğiniz son şeydir. Onarmak için tüm motor bloğunu değiştirmeniz gerekir.

5. Ele geçirilen Motor

Çoğu motor parçası metalden yapılmıştır ve zaten bildiğiniz gibi metal sıcaklığa bağlı olarak genişler ve küçülür. Motor sıcaklığı düzgün tutmazsa, motor parçalarının o kadar genleşmesine neden olabilir ki hasarlar meydana gelir ve motor tutukluk yapar.

Çoğunlukla, ele geçirilen bir motoru düzeltmenin tek yolu, sorunu bulmak için tüm motoru parçalamaktır.

Düşük motor soğutma suyu seviyesi ile sürmek güvenli midir?

Hayır, düşük motor soğutma suyu seviyesi ile sürmek güvenli değildir. Düşük motor soğutma sıvısı, soğutma sıvısı sisteminde hava kilitlerine neden olabilir ve aşırı ısınan bir motor, motor bloğu gibi pahalı parçaları tahrip edebilir veya tamamen ele geçirebilir.

Motor soğutma suyunun yeniden doldurulması çok kolay bir iştir ve kesinlikle bunun sonuçlarını dikkate almaya değer. Motor soğutma sıvısı sıcakken soğutma sıvısı deposunu asla açmamaya dikkat edin!

Düşük Motor Suyu Belirtileri

Düşük motor soğutma sıvısının en yaygın belirtisi, gösterge panelindeki soğutma sıvısı seviyesi uyarı sembolüdür. Sıcaklık göstergeniz dalgalanıyorsa, bunun nedeni düşük motor soğutma suyu seviyesi olabilir.

Motor soğutma suyu seviyesinin düşük olup olmadığını görmenin en kolay yolu elbette kaputu açıp soğutma suyu deposunu kontrol etmektir.

Bununla birlikte, kontrol edebileceğiniz başka şeyler de var. Düşük motor soğutma sıvısının en yaygın belirtilerinin daha ayrıntılı bir listesi:

1. Gösterge panelinde düşük motor soğutma suyu sembolü

Modern otomobillerin çoğunda, motor soğutma sıvısı düşük olduğunda gösterge panelinde görünecek bir uyarı ışığı bulunur. Kulağa bariz gelebilir, ancak özellikle araba modeli biraz daha eskiyse, tüm araba modellerinde bu ışık yoktur.

Gösterge panelinde düşük motor soğutma suyu sistemi görünüyorsa, kesinlikle soğutma suyu seviyesini kontrol etme zamanı gelmiştir.

2. Değişken sıcaklık göstergesi

Fark edeceğiniz bir diğer düşük motor soğutma sıvısı belirtisi, motor sıcaklık göstergesinin farklı sıcaklıklar arasında hızlı dalgalanmaya başlayabilmesidir.

Bu, motor soğutma sıvısı çok düşük olduğunda ve soğutma sıvısı sisteminde hava pompalandığında meydana gelir. Soğutma sıvısı sensörünün etrafını bir hava kilidi sardığında düşer ve soğutma sıvısı tekrar geldiğinde normal sıcaklığa geri döner.

3. Yükselen sıcaklık göstergesi

Motor normal olarak soğutulurken, gösterge panelinin sıcaklık göstergesi yarı yol işaretinin altında olacaktır. Motorun çalışma sıcaklığının üzerine çıkarsa, bir problemin hızlı bir şekilde düzeltilmesi gerekir.

Hararet göstergeniz normal çalışma sıcaklığının (200 Fahrenheit veya 90 derece Celcius) üzerine çıkıyorsa, aşırı ısınma riskini önlemek için motoru kapatmanız gerekir.

4. Isıtıcı çalışmıyor

Aracın ısıtıcısı, motordan geçen aynı soğutma sıvısını kullanır. Valfler, otomobilin soğutucu akışını kontrol etmek için kullanılır; dolayısıyla sıcaklığı düzenler. Isıtıcınız beklendiği gibi çalışmıyorsa, ısıtıcı göbeğindeki hava kilitleri nedeniyle düşük motor soğutma sıvısı sorunu yaşayabilirsiniz.

5. Antifrizin tatlı kokusu

Antifriz, soğuk mevsimlerde radyatör suyunun katılaşmasını önlemek için soğutma sıvısında bulunan bir bileşiktir. Antifrizin ayırt edici bir özelliği, tatlı bir kokusu olmasıdır. Motorunuzun tatlı bir koku ürettiğini fark ederseniz, soğutma sistemi sızdırıyor demektir.

Düşük Motor Soğutma Sıvısı Seviyesinin Nedenleri

Düşük motor soğutma sıvısı seviyesinin en yaygın nedeni harici soğutma sıvısı sızıntılarıdır, ancak başka yerlerden de kaybolabilir.

Düşük motor soğutma sıvısı seviyesinin en yaygın nedenlerinin daha ayrıntılı bir listesi:

1. Harici soğutucu sızıntısı

Daha önce de belirttiğimiz gibi, düşük motor soğutma suyu seviyesinin en yaygın nedeni dış sızıntılardır. Harici soğutma sıvısı sızıntıları , soğutma sıvısı sisteminin herhangi bir bölümünden gelebilir. Neyse ki, harici soğutma sıvısı sızıntıları genellikle görülebilir ve sızıntının nereden geldiğini kolayca belirleyebilirsiniz.

Dış sızıntıların yaygın olarak geldiği yerler su pompası, radyatör veya termostatın çevresidir.

2. Hatalı emme manifoldu contası

Birçok emme manifoldu, emme havasını soğutma sıvısı ile soğutur ve bu nedenle içlerinde soğutma sıvısı kanalları bulunur. Bu nedenle emme manifoldu ve silindir kafası arasına bir conta takılıdır. Bu conta sızdırmaya başlayabilir ve motorun soğutma sıvısını emmesine ve yakmasına neden olur. Bunu genellikle egzoz borusundan beyaz duman görerek anlayabilirsiniz.

3. Hatalı kapak contası

Motor soğutma sıvınızın azalmasına neden olabilecek başka bir şey de kötü veya şişmiş bir kapak contasıdır. Daha önce de söylediğimiz gibi, kapak contası sıkıştırma, yağ ve soğutma sıvısını birbirinden ayırır.

Bu nedenle, hatalı bir kafa contası, soğutma sıvısının sıkıştırma ile karışmasına ve motorun motor soğutma sıvısını yakmasına neden olabilir. Ayrıca, bu en kolay egzoz borusundan beyaz duman aranarak anlaşılır.

4. Arızalı radyatör kapağı

Radyatör kapağının içinde, basınç belirli bir basıncın üzerine çıkarsa açılmasına neden olan bir aşırı basınç valfi bulacaksınız. Bu valf arızalıysa, bu basınçtan önce açılarak soğutma sıvısının dışarı sızmasına neden olabilir. Bunu genellikle motor bölmesinden gelen beyaz dumanı arayarak görebilirsiniz.

5. Arızalı EGR soğutucusu

Bu listede düşük motor soğutma sıvısına neden olabilecek son şey, EGR soğutucusunun içindeki bir çatlaktır. Tüm araba motorlarında EGR soğutucusu yoktur, bu nedenle önce motorunuzda bir tane olup olmadığını araştırmalısınız. Çoğunlukla Avrupa arabalarında bulunurlar.

Arızalı bir EGR soğutucusu, soğutma suyunun egzoz borusuna sızmasına ve bu da egzoz borusundan beyaz duman çıkmasına neden olur. Arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir