Kışlık Araç Bakımlarında Akü Bakımını Unutmayın

Özellikle zayıf aküler kış soğuğuna fazla dayanamamakta ve sabah sizlere ufak sürprizler yapabilmektedir. Sizler de soğuk havada araçsız kalmak istemiyorsanız akünüze dikkat etmeli ve özellikle yılda bir defa kışa girişlerde akü bakımlarınızı da yaptırmalısınız. Akü bakımından kasıt nedir? Akü bakımı nasıl yapılır? Akü bakım ücretleri nedir?

  • Akü kutup başları uzun süre kontrol edilmezse oksitlenebilmektedir. Bu gibi durumda akü kutup başlarınızı temizletebilirsiniz veya siz de temizleyebilirsiniz.
  • Akü değerlerinizi ölçtürerek enerjiyi tutup tutmadığını, yani ömrünü ölçtürerek bitik akülerinizi değiştirebilirsiniz.
  • Akünün tam dolması için şarja bağlanması gerekir. Unutulmamalıdır ki araçla uzun süre harekette bile akü yüzde yüz dolmamaktadır. Özellikle bitmeye yakın veya bitik aküler şarj olsa bile şarj tutmamakta ve ilk fırsatta sizi yarı yolda bırakmaktadır.

Akü değişiminde, kutup başı çıkartıp takarken dikkatli olmanız, aracınıza zarar vermeden işlemleri yapmanız gerekir. Kışlık bakımda akü bakımınızı tavsiye etmemizin sebebi de aşırı soğuk havaların aküyü daha çabuk bitirmesidir. Bu yüzden Ekim-Kasım başı gibi bu bakımı yaptırabilirsiniz. Akünüz şarja alınacaksa sizin araca geçici bir akü vererek sizi yolda bırakmazlar, 24 saat kadar akü şarjda kalır ve dolar. 50 TL gibi bir ücrete bunu yaptırabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir