Gaz Kelebeği Konum Sensörü Nedir? (Arıza Belirtileri, Değiştirme ve Maliyetler)

Arabanızdaki Gaz Kelebeği Konum Sensörü (TPS sensörü), gaz kelebeği valfinin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Yanma için uygun hava ve yakıt karışımı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve düşük yakıt ekonomisine ve motor performansına neden olabilir. 

Ama ya arızalanırsa?
Kötü bir TPS’yi nasıl tanırsınız?

Bu yazıda TPS sensörünün nasıl çalıştığını anlayacağız. Ayrıca kötü bir gaz kelebeği konum sensörünün belirtilerine, görmezden gelirseniz ne olur, kendiniz değiştirebiliyorsanız ne olur ve ilgili maliyetlere bakacağız.  

Bu Makale İçeriği:

  • Gaz Kelebeği Konum Sensörü Nedir? 
  • Arızalı Bir TPS Sensörünün 5 Belirtisi
  • Arabamın Gaz Kelebeği Konum Sensörünü Kendi Başım Değiştirebilir miyim?
  • Arabamın Arızalı Gaz Kelebeği Konum Sensörünü Değiştirmezsem Ne Olur?
  • Gaz Kelebeği Konum Sensörü Değiştirme Maliyeti Ne Kadardır?

Hadi başlayalım.

Gaz Kelebeği Konum Sensörü Nedir ?

Gaz kelebeği konum sensörü (TPS sensörü veya Gaz Kelebeği Konum sensörü olarak da bilinir) elektronik gaz kelebeği kontrol sisteminin bir parçasıdır ve gaz kelebeği gövdesine bağlıdır ve aracınızın gaz kelebeği açısını izler.

Ama gaz kelebeği ne işe yarıyor? 
Arabanızdaki gaz kelebeği gövdesi, hava filtresi ile motorun emme manifoldu arasında bulunur. Motora giren hava miktarını düzenleyerek motorun gücünü kontrol etmeye yardımcı olan bir kelebek valfe (gaz kelebeği açıklığı) sahiptir. 

Gaz kelebeği gövdesi , gaz pedalına basıldığında gaz kelebeği milini hareket ettiren bir kablo teli ile aracınızın gaz pedalına bağlanır. 

Gaz kelebeği sensörü , gaz kelebeğinin çalışmasını izler. Gaz kelebeği açılma açısına bağlı olarak değişken direnç sağlayan bir potansiyometredir. Geniş açık bir gaz kelebeği valfi (WOT) ile sensör, aracınızın ECU’suna yaklaşık 4,5 voltluk bir çıkış voltajı (sinyal voltajı) gönderir.  

Gaz pedalına bastığınızda, gaz kelebeği sensörü, Motor Kontrol Ünitesine (ECU) veya Motor Kontrol Modülüne (ECM) ne olduğunu bildirir ve Kütle Hava Akış Sensörü daha fazla hava algılar. ECU daha sonra hava-yakıt oranını yönetir ve ateşleme için bujileri tetiklemek için en iyi zamanı belirler .

Bazı durumlarda, TPS bir potansiyometre değildir, bunun yerine gaz kelebeği açılıp kapanırken değişen manyetik alanları içeren Hall Etkisini uygular.

Not : Gaz kelebeği konum sensörleri minimum referans voltajı (4,5 volt) eşiğine kıyasla düşük voltaj sinyali gönderirse, Motor Kontrol Ünitesi veya Motor Kontrol Modülü muhtemelen P0120, P0121 , P0122 , P0123 veya P0124 arıza kodlarını tetikleyecek ve motor ışığını kontrol edin. 

Tamircinizin teşhis yapmak için  bir OBD II tarama aleti kullanması gerekebilir .

Şimdi, kötü bir TPS sensörü ile ne tür işaretler ortaya çıkıyor ?

Arızalı Bir TPS Sensörünün 5 Belirtisi

Sorunlu bir gaz kelebeği konum sensörünün beş önemli belirtisi şunlardır:

1. Güç Eksikliği

Gaz kelebeği konumu veya gaz kelebeği açısı doğru bir şekilde bildirilmediğinde, yakıt karışımına ECU’nun telafi ettiğinden daha fazla hava girebilir ve bu da motorda güç eksikliğine neden olur. 

Bunun tersi, bir TPS’nin arızalanması nedeniyle de olabilir, burada siz planlamadığınızda aracınız ileri fırlar. 

Bu, genel olarak motor performansının düşmesine ve diğer araba sorunlarına yol açar. 

2. Arabayı Hızlandırmada Sorun 

Arızalı bir gaz kelebeği konum sensörü motor gücünün azalmasına neden olabileceğinden, aracınız hızlanma sırasında bazı sorunlarla karşılaşabilir. 

Araba düzensiz hızlanma yaşayabilir veya belirli bir noktadan sonra hızlanmayabilir. Bu sorun sonuçta motor ömrünü etkileyebilir ve düşük yakıt ekonomisine yol açabilir. 

3. Artan Yakıt Tüketimi

Kirli bir gaz kelebeği sensörü, ECU’ya yanlış okumalar gönderebilir ve motorunuzun olması gerekenden daha fazla yakıt tüketmesine neden olarak aracınızın yakıt verimliliğini ciddi şekilde düşürür.

Bu, gaz kelebeği açıklığının (gaz kelebeği plakası veya gaz kelebeği valfi) etrafında birikinti toplanmasına, motora hava akışının durmasına ve egzoz sisteminden yanmamış yakıtın geçmesiyle ilgili sorunlara neden olmasına benzer. 

4. Düzensiz Boşta

Gaz kelebeği plakası çalışması TPS tarafından etkin bir şekilde bildirilmediğinde, gösterge işaretlerinden biri zayıf veya düşük rölantidedir. Bu, motorun durmasını ve durmasını , çalıştırdıktan sonra düşük rölantiyi veya gaz pedalına basıldığında durmayı içerir. 

Gaz kelebeği çevresinde toplanan kir, dalgalı bir rölanti hızına da katkıda bulunabilir.

5. Işıklı Kontrol Motoru Işığı

TPS sensörü öncelikle gaz kelebeği plakasının (motora giren hava miktarını kontrol eden) izlenmesinden sorumludur. 

Arabanızda gevşek bir TPS konektörü (kablo) varsa veya gaz kelebeği sensörü gaz kelebeğinin düzgün çalışmasını izleyemezse, motor performansını etkiler ve motor yanıt olarak Check Engine Light’ı tetikler.

Bu semptomları yaşadığınızda, kendi başınıza çözebileceğiniz bir şey olup olmadığını sorabilirsiniz.

Arabamın Gaz Kelebeği Konum Sensörünü Kendi Başım Değiştirebilir miyim ?

Yapabilirsiniz, ancak yeterli mekanik bilginiz yoksa, bunu bir tamirciye bırakmak en iyisidir. Bir gaz kelebeği konum sensörünün değiştirilmesi bazen yakıt deposu muayenesi veya değiştirilmesi gibi başka onarımlar gerektirebilir, bu nedenle DIY yapmak zor olabilir. 

Ayrıca, bazı otomobillerde karmaşık bir TPS sensörü yerleşimi olabilir, bu nedenle arızalı bir gaz kelebeği konum sensörü fark ederseniz tamircinizle iletişime geçmeniz en iyisidir. 

Peki ya bu konuda hiçbir şey yapmazsan?

Arabamın Arızalı Gaz Kelebeği Konum Sensörünü Değiştirmezsem Ne Olur ?

Hasarlı bir TPS sensörünün uzun süre kullanılması motor aşınmasına ve diğer gözle görülür sorunlara neden olabilir. 

Aracınız durduğunda rölantide veya tekleme yapabilir. Ayrıca arabanızın kendi kendine hızlandığını, hızlanmakta tereddüt ettiğini veya tamamen durduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca vites değiştirirken zorluk yaşayabilir ve aracın kliması, ateşleme zamanlaması (ateşleme sistemi) veya yakıt verimliliği ile ilgili başka sorunlar yaşayabilirsiniz.

Peki, bunu düzeltmek için ne tür maliyetlere bakıyorsunuz?

Gaz Kelebeği Konum Sensörü Değiştirme Maliyeti Ne Kadardır ?

Sorunun ciddiyetine, araç modeline, konumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak, TPS sensörünün değiştirilmesi 250 ila 500 ABD Doları arasında olabilir . 

Not : Bu maliyetler, tamircinizin işçilik ücretlerine ve araç parça fiyatlarına göre değişiklik gösterebilir. 

Son düşünceler

Aracınızın gaz kelebeği konum sensörü sık sık değiştirmeyi gerektirmeyebilir ancak motorun çalışmasında önemli bir rol oynar. Bu nedenle, düzenli bakım uygulamak ve gerekirse gaz kelebeği konum sensörünü değiştirmek çok önemlidir. 

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir