Devirdaim Pompası Araçlarda Ne Zaman Değişir Arıza Belirtileri Nelerdir?

Devirdaim Pompası araçlarda önemli görev üstlenen parçalardan bir tanesidir. Motorun zamanında ısınarak bu ısınmanın sabit kalması yani hararet derecesini ayarlaması en önemli görevidir. Motor suyunu motor üzerinde döndürerek araç motorunun yüksek ısılara çıkmasını engellemekte ve aracı hararetten korumaktadır. Yani Davirdaim pompası, aracınızdaki motor suyunu motor su kanalları ve radyatör içinde dolaştırarak motorun soğutulmasını sağlar. Devirdaim pompası arızalanınca görevini tam olarak yerine getiremez ve tamirinin üzerine düşülmezse ve dikkat edilmezse conta yakmadan başlayaraka daha büyük zararlara neden olur.

Devir daim pompa arızalarında pompa arıza belirtilerini hissedersiniz. Devirdaim arıza belirtileri nedir derseniz:

  • Motor hararetini takip edin, hararette yükselme oluyorsa devirdaim kontrol ettirilmeli (Tek başına bu devirdaimin arızalı olduğunu göstermez farklı sebeplerle de hararet yükselebilir; conta yanması, termostat arızası vb…)
  • Motorun normalden geç ısınması (Hararet göstergenizi takip edin. ARacınızın harareti ne kadar sürede normal seviyeye geliyor. Bu sürede gecikme oluyorsa dikkatli olmalısınız.)
  • Devirdaim pompasından veya kayıştan ses gelmesi
  • Kaloriferin soğuk üflemesi
  • Devirdaim pompasından su kaçağı yapması

Devirdaim de aslında triger gibi aracın hayati parçalarından biridir. Ve kasnakların konumu ve devirdaimin konumu sebebiyle pompa değişimi zamanı da aslında bellidir.

Devir daim Pompası Ne Zaman Değiştirilir?

Devir daim pompası değişimi genellikle trigerle birlikte yapılır. Bu yüzden triger değişikliklerinde ustanıza devirdaimi de değiştirmesini söyleyin. Triger seti içerisinde devirdaim parçaları bulunmaz. Ustanız eğer sizi düşünüyorsa zaten siz söylemeden devir daim değişecek mi diye sorar. Gebnellikle ustaların şunu da değiştirelim demeleri size sizden para almak istediği için gelse de aracınızı düşünüyorsanız lütfen bu parça değişimini ihmal etmeyin.

Neden trigerle devirdaim bir değişir? Devirdaimin ömrü de aslında trigerle aynı olmakla birlikte devirdaim değişimi de işçilik isteyen bir olaydır. Dolayısıyla trigerle birlikte değişimde tek işçilikte ilave işçilik parası ödemeden devirdaim değiştirmiş olursunuz.

Devirdaim Pompası Arıza Nedenleri

Devirdaim pompasının arızalarını incelediğimizde şüphesiz en sık arıza motor suyu antifiriz yerine normal su konulduğu zaman gelmektedir. Normal su özellikle conta içeren parçaların bu bölümlerinde kireçleme yaparak contaların ve parçaların daha hızlı aşınmasına neden olur. Bu yüzden aracınıza motor suyu olarak normal su ilave etmeyin.

Bakımları zamanında yaptıran bir kişi için geçerli olmasa da devirdaimin de bir ömrünün olduğu unutulmamalı. Bu ömür dolduğunda arızalara neden olacaktır. Bu yüzden zamanında devirdaim değişimi yapmalısınız.

Pompa kayışının belirli bir gerginliği vardır. Bu gerginlikte oluşacak değişimlerde pompanın arızalanmasına neden olacaktır.

Devirdaim pompası arızası nasıl belli olur? Kayıştan veya devirdaimden gelen farklı sesler en önemli belirtileridir. Devirdaim pompasında yer alan contalar aşırı aşınmışsa, Devirdaim kayışı kopmuşsa ya da kopmak üzereyse hatta aşırı aşınmışsa devirdaim değişim zamanı gelmiştir.

Devirdaim pompası ömrü ne kadar? Devirdaim pompası araçlarda belirli zaman aralıklarında veya belirli kilometre yol yapmada değişmesi germeken bir parça olsa da biz bunu belirli bir periyoda sokmalıyız. Bu yüzden önerilen triger değişim süresi olan 3 yılda bir veya yapılan 60 bin – 90 bin kilometre içerisinde değişim için ideal bir süredir.

Devir daim pompası ne işe yarar? Devirdaim pompası, araç motorunun çalışma süreci içerisinde aşırı ısınmasını önlemek ve belirli bir sıcaklık seviyesinde motorun verimli olarak çalışmasını sağlamak için motor suyunu motor su kanalları ve radyatör içinde dolaştıran devir daim yampasını sağlayan bir pompadır.

Devirdaim su pompası nasıl çalışır? Soğuk motor suyunun ve sıcak suyun hareketini sağlar. Araç motor suyu devirdaim pompası üzerinden pompa yardımıyla radyatöre doğru ilerler.

Su devirdaim yapmazsa ne olur? Motorun çalışması sonrası yüksek ısı oluşur. Bu ısının daha fazla arışını önlemek için motor suyu kullanılmaktadır. Eğer devirdaim pompasında arıza oluşursa motor suyunun iletimi zayıflar veya durur. Devirdaim pompasındaki arızanın ilerlemesi sonucunda, devirdaim pompası kilitlenerek kayışlara zarar verir ve kayışın kopmasına neden olur. Devirdaim pompasının arızalanmasından dolayı araçta ciddi maddi kayıplara neden olacak sorunlar da olacaktır. ARaçta meydana gelecek hararete bağlı conta yanmaları, su kaçağından meydana gelen susuz kalma gibi problemler bunlardan bazılarıdır.

Devirdaim pompası Tamiri Nasıl Olur? Devirdaim pompası elektrikli bir motor olduğu için herhangi bir arızada tamir veya bakım genelde mümkün değildir ve değiştirilmesi gerekir.

Devirdaim pompası fiyatları ne kadardır? Değişimi kaç lira tutar? Devirdaim pompa fiyatları özellikle dolar etkisiyle artmış durumdadır. 500 – 1500 TL aralığında malzeme ve malzeme parası eşdeğerinde de işçiliğe para vererek değişimini sağlayabilirsiniz.

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir