Bujilerdeki Yağlanma Neden Olur?

Yağ, iyi çalışan bir motorda hayati bir yağlayıcıdır, ancak bujileriniz olması gereken yerde değildir. Bujilerdeki yağ, çok daha büyük motor sorunlarına işaret edebilir. Bu nedenle , bujilerinizde yağ olduğunu gösteren yaygın işaretlere dikkat etmek isteyeceksiniz . Ancak, bujilerdeki yağı nasıl düzeltirsiniz? Ve yağlı bujilerle araba kullanabilir misin? Bu soruları ele alacağız ve bujilerdeki yağın olağan belirtilerini ve yaygın nedenlerini inceleyeceğiz ve ayrıca bazı SSS’leri yanıtlayacağız .

Bujilerde Yağın 5 Belirtisi

Bujilerinizde motor yağı olduğuna dair beş işaret :

1. Egzozdan Mavi Duman

Bujilerinizde motor yağı varsa, bu elektrotlar güvenilir bir kıvılcım oluşturmaz. Böylece motorunuz silindirlerinizdeki hava-yakıt oranını artırarak bunu telafi eder.

Yanmamış yakıt egzoz valfinden çıkar ve egzoz borunuzdan mavi duman çıkar.

2. Artan Yakıt Tüketimi

Bujilerinizden güvenilir bir kıvılcım çıkmadığında , motorunuz düşük performansı hesaba katmak zorundadır. Bunu, yanma odasındaki basıncı korumak için silindirlerinizdeki yakıtı artırarak yapar.

Sonuç olarak, yakıt ekonominiz kötüleşir ve yağ tüketimi artar.

3. Düşük Motor Performansı

Kötü bir buji nedeniyle silindirlerinizdeki hava-yakıt karışımı güvenilir bir şekilde ateşlenmiyorsa , pistonlarınızı gerekli kuvvetle aşağı itmek için yeterli basınç olmayacaktır. 

Bu, hızlanma gecikmesine ve motor performansının düşmesine neden olur.

4. Motor Teklemeleri

Bir motor teklemesi, bazen yağlı bir buji nedeniyle motor silindirlerinden birinin içindeki eksik yanmadan kaynaklanır. 

Bu, motor sorunlarına yol açabilir ve sürüş veya rölantide sallanmalara neden olabilir.

5. Motor Geri Tepmesi

Buji dişlerinizdeki yağ birikintileri nedeniyle silindirlerinizdeki yakıt-hava karışımı düzgün şekilde yanmadığında, yakıt egzoz borunuzdan fırlayabilir ve dışarıdan yandığı için mini bir patlama gibi ses çıkarabilir.  Bu, egzoz valfleriniz açılmadan önce bujiniz tüm yakıtı yakamadığında olur. 

Ardından, bujilerdeki yağın bazı yaygın nedenlerine bakalım.

Bujilerde Yağın 8 Nedeni

Bu küçük elektrotlarda yağ sızıntısının birkaç nedeni vardır. İşte en yaygın sekiz neden:

1. Sızdıran O-Ring Contası

Sızdıran O-ringler (buji borusu contaları) muhtemelen bujilerdeki yağın bir numaralı nedenidir. Buji borusu contaları, motor yağını, soğutma sıvısını ve diğer her şeyi bujilerinizin bir tarafında tutarak kuru kalmalarını sağlar. 

Bu halkalar arızalanırsa, motor yağı buji kuyusuna ve bujilerinize sızabilir.

2. Arızalı Piston Kompresyon Halkaları

Piston sıkıştırma segmanları, piston ile silindir duvarı arasındaki küçük boşluğu kapatır. Silindir duvarlarından fazla motor yağını toplar ve yanma odasında yağ sızıntısını önlemek için yağ karterine aktarırlar. Aşınmış bir piston segmanı, normal aşınma ve yıpranmadan kaynaklanabilir ve bu da yanma odanızda ve buji deliğinde bir yağ sızıntısına neden olabilir. 

3. Aşınmış Emme Valfi Contaları

Emme valfleri, egzoz çıkışını kontrol ederken hava ve yakıt girişini düzenler. Valf contaları aşınırsa, motor yağı karter yanma odasına girebilir ve buji kuyucuğunuzda yağın kirlenmesine neden olabilir.

4. Üflemeli Kapak Contası

Kafa contası, piston kafası ile motor bloğu arasına oturur, yanma odasını kapatır ve bujilerinizde yağ birikmesini önler. Ayrıca, yağlama sistemi aracılığıyla silindir kapağına giderken soğutucu ve motor yağının birbirine karışmasını da önler. Kafa contası şişmişse motor yağı yanma odasına girebilir ve buji kuyularınıza ve buji dişlerinize sızabilir.

5. Sızdıran Vana Kapak Contası

Valf kapağı contası, silindir kapağınızın üzerine oturur ve yüksek sıcaklıklara maruz kalır. Yağı silindir kapağınızın bir tarafında ve motorun geri kalanından uzak tutar. 

Sızdıran bir valf kapağı contanız varsa, buji dişleriniz ve ilgili ateşleme bobini veya buji teli yağ kirlenmesine maruz kalabilir.

6. Aşınmış Valf Kılavuzu

Valf kılavuzunuz silindir kapağınıza oturur ve yanma odanızın havayı nasıl aldığını kontrol eder. Özel bir valf gövdesi contasına sahiptir ve hatalı bir conta veya valf kılavuzu bujinin kirlenmesine neden olabilir.

7. Tıkalı Karter Havalandırması

Buji uçlarınızdaki yağ birikintilerinin gösterdiği gibi, arızalı veya tıkalı bir karter havalandırma valfi, yağın yağ karterinizden yanma odasına girmeye zorlayarak bujinin kirlenmesine neden olur.

8. Kırık Piston veya Aşınmış Silindir Duvarı

Pistonlar, bir motorda düzenli olarak çalıştıklarında yüksek sıcaklıklara ve harekete maruz kalırlar. Bu nedenle, normal aşınma ve yıpranma bazen hatalı pistonlara veya çatlamış silindir duvarlarına yol açarak yanma odasında ve buji kuyusunda yağ sızıntısına neden olabilir.

Bunu akılda tutarak, iki SSS’ye ve bujilerdeki yağla ilgili yanıtlarına bakalım.

Bujilerdeki yağ hakkında sık sorulan iki soru:

1. Bujilerdeki Yağı Nasıl Düzeltebilirim?

İlk olarak, yağlı bir bujiyi onarmadan veya yeni bir buji satın almadan önce, sorunu gidermeniz ve temel nedeni çözmeniz gerekir. Aksi takdirde, motor yağı geri dönmeye devam edecek ve size kirli bir buji ve artan motor hasarı riski bırakacaktır.

İkinci olarak, herhangi bir onarımı kendiniz halletmek yerine bir otomotiv uzmanına bırakmak her zaman en iyisidir.

Ancak, yağlı bir bujiyi kendiniz onarmayı seçerseniz, uygulayabileceğiniz adımlar şunlardır:

  • Arabanızın motorunu kapatın, kaputunuzu açın ve akünüzü çıkarın .
  • Valf kapağını bir tornavida kullanarak çıkarın (bu, valf kapağını kapatmak için sıklıkla silikon kullanıldığı için zor olabilir).
  • Her bir buji kablosunu (veya bobin paketini) ayırın ve her bir bozuk bujiyi çıkarmak için bir buji soketi kullanın.
  • Eski contanızı ve/veya O-ring contalarınızı silindirlerinizden çıkarın.
  • Plastik aletler (metal tornavida değil) kullanarak valf kapağınızdaki eski contanızın izlerini temizleyin.
  • Bir yağ çözücü kullanarak silindir kapağını ve valf kapağını temizleyin.
  • Her bir buji dişini ve ucunu karbonhidrat temizleyici spreyle temizleyin.
  • Bir buji soketi kullanarak yeni bir fiş takın .
  • Yeni bir conta ve O-ring takın.
  • Valf kapağını yeniden takın ve pilinizi yeniden bağlayın.

2. Bujilerimde Yağ Varken Araba Kullanabilir miyim?

Kısacası, evet. 
Bujideki veya buji deliğinizdeki yağ asıl sorun değildir. Önemli olan petrolün oraya nasıl geldiğidir. 

Sadece yağlı bir buji ipliği veya ucu olsaydı, arabanızın motoru yağı yakardı ve bu onun sonu olurdu.

Ancak buji dişlerinizde veya buji kuyularınızda uzun süre yağ kalması, teklemeye, artan yağ tüketimine ve yakıt tüketiminin artmasına neden olabilecek ciddi bir sorundur. 

Hatta motor hasarına yol açabilir ve katalitik konvertörünüz gibi bileşenleri tahrip edebilir.

Bu nedenle, gelecekte pahalı bir yedek iş istemiyorsanız, yağlı bir bujiyi ve temel nedenini görmezden gelmek, yapmak isteyeceğiniz bir şey değildir.

Son düşünceler

Buji dişleriniz ve buji yuvalarınız yağın olması gereken yerler değildir. Egzoz borunuzdan çıkan ışıklı bir kontrol motoru ışığı veya mavi duman gibi dikkat etmeniz gereken birden fazla işaret vardır.

Ayrıca, bujilerde yağın yanmış bir kapak contası veya aşınmış sıkıştırma halkaları gibi birkaç nedeni vardır. Bu sorunlardan herhangi birini görmezden gelirseniz, bozuk bir katalitik konvertör gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalırsınız. arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir