Arabanın İçindeki Yakıt Kokusu Neden olur [Çözüldü]

Arabayı ilk çalıştırdığınızda aracın içerisinde yakıt kokusu alıyorsanız bu durumda bazı arızalara odaklanarak problemi çzebilirsiniz. Çiğ yakıt kokusu belli başlı durumlarda ana sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda benzinli arabalarda araçta benzin kokusu neden olur, arabada LPG takılı olanla için araca LPG kokusu geliyor ve dizel araçlar için de araçta mazot kokusu problemini işleyeceğiz. Eğer sizler de aracınızda benzer kokular alıyorsanız aşağıdaki durumlara dikkat etmenizi öneririm.

Arabanın içinde mazot kokusu neden olur?

Dizel aracınız var ve aracı ilk çalıştırdığınızda mazot kokusu alıyorsunuz. Aracın içinde yakıt kokusunu oluşturabilecek genel anlamda 2 durum var diyebiliriz. Bunlardan ilki yanmış yakıt kokusu yani emisyondur. Nedeni ise egzoz manifoldundaki kaçaklar ve egzoz sitemindeki patlaklardır. İkinci sebep ise yakıt sistemi kaçakları ve yakıt deposu hava tahliyelerinin zamanla tıkanmasıdır. Bu durumda contalardaki kaçaklar da göz önünde bulundurulmalıdır. Mazot pompası contaları bu durumda incelenmesi gereken parçalardandır.

ARacınızın içerisine gelen mazot kokusunun egzoz dumanının içeriye gelmesinden kaynaklı olmadığından eminseniz mazot filtresini kontrol edebilirsiniz. Bu bölgedeki hortumlarda kaçak durumuna bakılarak durumu çözebilirsiniz. Araç içerisine gelen mazot kokusunda en çok karşılaşılan problemlerden biri de enjektör oringlerindeki kaçaklardan olabiliyor. Bu parçaların değişimi ile problemi çözebilirsiniz.

Arabanın içinde benzin kokusu neden olur?

Benzinli araçlarda çiğ yakıt kokusu sık karşılaşılan problemlerdendir. Hava ve yakıt doğru bir şekilde ve tam bir ateşleme için dengeli olması gerekir. Eğer araçta bu hava-yakıt dengesi sağlanamıyor ise ateşleme kalitesi düşer ve yanmayan yakıt oluşmasına neden olur. Bu yakıt çiğ yakıt olarak egzozdan atılır. Bu durum egzozdan gelen benzin kokusu sorununa neden olacaktır.

Genelde egzozdan çiğ benzin kokusu durumu, ateşlemenin tam yapılamaması nedeni ile araçlarda yanmadan atılan yakıtın egzoz iç ısısı nedeni ile yarı yanmış yani halk tabiri ile çiğ şekilde egzozdan atılması sonucu arabada benzin kokusu şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Benzin kokusu sebeplerinden biri de dizel araçların muhtemel mazot kokusu sebeplerindendir. Bu da enjektörlerden kaynaklı benzin kokusu gelmesidir. Enjektörlar yakıt kokusunda incelenecek ilk parçalardandır.

Aracın ateşleme sistemi problemlerinde de benzin kokusu karşılaşılan durumlardandır. Araçta buji, buji kablosu , bobin arızası gibi bazı parçaların arızalı olması, görevini yerine getirememesi durumunda silindir yanma odasına alınan yakıt ateşlenemeden egzoz borusundan dışarı atılır. Çiğ yakıt atma durumlarının hepsinde benzin kokusunu alırsınız. Bu durum aracı sabah ilk çalıştırmanızda soğuk motorun ilk çalışmasında çiğ yakıtla birlikte egzozdan yoğun bir benzin kokusu gelmesine sebep olacaktır.

Hava yakıt dengesini bozacak her türlü problemde çiğ yakıt atma ve benzin kokusu karşılaşılacak problemlerden biridir. Sadece yakıt dengesizliği değil hava miktarının da doğru bir şekilde olmaması aynı probleme neden olacaktır. Bu duruma neden olacak sensör arızalarında da benzeri durumlarla karşılaşılabilir. Yine başka bir durum da şamandra çatlağı, pompadaki bozukluk da benzer kokuları almanıza neden olacak durumlardandır.

LPG’li Araçtan Gaz Kokusu Neden Gelir?

LPGli araçta koku sebebi genellikle kaçaklardan meydana gelen bir durumdur. Lpg sisteminin borularından, bağlantı vidalarından, enjektör hortumlarından kaçak olursa bu durumda gaz kokusu hissedersiniz Bu kaçağı tespit etmek için mutlaka bir lpg ciye gidip makineyle Gaz kaçak testi yaptırmanızı öneririm.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir