Araba Durduğunda veya Rölantideyken Titriyor mu? Sorunun Sebepleri ve Çözümü

Aracınız durduğunda veya rölantideyken titriyorsa, buna birkaç şey neden olabilir. İşte bunun olmasının en yaygın nedenlerini makalemizde inceledik. Arabanızı çalıştırdığınızda, her şeyin sorunsuz çalışmasını beklersiniz. Ama aracınızı çalıştırdığınızda ne yaparsınız ve araç titremeye ve titremeye başlar, peki bu neden olur nasıl tamir edilir?

Kaba rölantiden daha rahatsız edici çok az sorun vardır. Ancak biraz bilgi birikimi ve uzmanlıkla, kaba boşta kalmanızın nedenini teşhis edebilir ve her şeyin kısa sürede tekrar sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu makalede, kaba bir boşta kalmanın en yaygın nedenlerinden bazılarına ve bunları düzeltmek için neler yapabileceğinize bakıyoruz. En yaygın nedenlere kısaca bir göz atalım:

Aracınızın durduğunda veya rölantide titremesinin en yaygın nedeni aşınmış bujiler veya vakum sızıntılarıdır. Ayrıca gevşek veya hasarlı motor takozları, aşınmış bir serpantin kayışı, kötü bir yakıt pompası veya yakıtla ilgili diğer sorunlardan da kaynaklanabilir.

Aracınız rölantide titreştiğinde veya sallandığında ilk kontrol etmeniz gereken şey OBD-II Tarayıcı ile sorun kodlarıdır . Herhangi bir sorun kodu bulamıyorsanız veya ne anlama geldiklerini bulamıyorsanız, aşağıda bazı olası nedenlerimiz var:

Rölantideyken Arabanın Titreşiminin veya Titreşiminin 7 Sebebi

1. Aşınmış Bujiler

Kaba bir rölantinin en yaygın nedenlerinden biri aşınmış veya hasarlı bujilerdir. Aşınmış bujileriniz varsa, motorunuz tekleme yapabilir ve bu da titremeye veya titreşime neden olabilir. Arızalı bir bujiniz varsa, kontrol panelinizde bir kontrol motoru ışığının olması gerekir, ancak bu her zaman olmaz.

İyi haber şu ki bujiler ucuzdur, ancak biri bozulursa hepsini değiştirmelisiniz. Oradan, bu sorunun tekrar ortaya çıkmasını önlemek için bujilerinizi her 80.000 ila 100.000 km’de bir değiştirmelisiniz!

2. Gevşek veya Bağlantısı Kesilmiş Vakum Hortumları

Farkında olsanız da olmasanız da, aracınız muhtemelen hava ve yakıt sistemlerine güç sağlamak için vakum hortumları kullanıyordur. Bu hortumlar yırtılır veya bağlantısı kesilirse sistemler olması gerektiği gibi çalışmaz ve sonuç olarak motor performansı düşebilir. Bir vakum sorunu yeterince kötüleştiğinde, bunun sonucunda motorun tekleme yapması nadir görülen bir durum değildir . Bu tekleme, titreşerek veya sallayarak fark ettiğiniz şeydir.

3. Kırık veya Gevşek Motor Takozları

Motor takozlarınız motorunuzu yerinde tutar, bu nedenle sallanan veya titreyen bir motorunuz varsa motor takozlarının sorun olabileceği mantıklıdır. Ne sürdüğünüze bağlı olarak aracınızın motor bağlantılarını incelemek zor olabilir.

Motor takozlarını kontrol etmenin kolay bir yolu, motor bölmesini açmak ve siz ona bakarken birisinin motorun devrini kontrol etmesini sağlamaktır. Motor “atlarsa”, hatalı motor takozlarınız vardır. Motor takozlarının kendileri nispeten ucuzdur, ancak bunları değiştirmek kapsamlı bir emek süreci olabilir.

4. Yıpranmış Kayışlar

Motorunuzda birden fazla kayış olabilir, ancak her motorda bulunan ikisi serpantin kayışı ve triger kayışıdır . Bu kayışlardan herhangi biri aşınmış veya hasar görmüşse, tipik bir sonuç kaba bir rölantidir. Serpantin kayışların teşhis edilmesi ve değiştirilmesi daha kolaydır. Kaputu açın ve motorunuzun önündeki en büyük lastik kayışı belirleyin. Hafifçe çekin; eğer gevşek hissediyorsa, bu bir problemdir.

Oradan, kayış boyunca çatlak veya yırtık olup olmadığını kontrol edin. Hasar belirtileri görürseniz, kayışı değiştirin.

Triger kayışları için daha kapsamlı bir onarıma ihtiyacınız olacak, ancak genellikle sorun hakkında sizi bilgilendiren bir kontrol motoru ışığına sahip olacaksınız.

5. Hasarlı veya Tıkanmış Yakıt Girişi/Yakıt Pompası/Yakıt Enjektörleri/Filtresi

Yakıt sisteminizde bir şeyler oluyorsa, muhtemelen titreyen veya titreyen bir motorunuz olacaktır. Çünkü motorun silindirlerinden biri yeterli yakıtı almıyorsa, motorun tüm dengesini bozar. Ancak bunu yakıt sisteminizde bir sorun olarak tanımlamış olsanız bile, birkaç farklı potansiyel suçlu vardır. Kontrol edilecek ilk yer yakıt filtreniz olmalıdır . Yakıt filtreniz tıkanırsa hiçbir şey olması gerektiği gibi çalışmaz ve hatta diğer bileşenlere zarar verebilir. Oradan yakıt enjektörlerinize , yakıt girişinize veya yakıt pompanıza bakmalısınız . Bu sorunların çoğu, sorunu daraltmanıza yardımcı olabilecek bir kontrol motoru ışığına neden olur.

6. Tıkalı Hava Filtresi

Tıpkı motorunuzun düzgün çalışması için yakıtın gerekli olması gibi, hava da kritik bir bileşendir. Neyse ki sizin için, kaba rölantiye neden olan sorun emme sistemi ise, sorun genellikle hava filtresinden kaynaklanır. Eski hava filtresini dışarı çekin ve aşırı kirli olup olmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, bu senin sorunun olabilir. Hava filtresini değiştirin, kodu sıfırlayın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın! Hava filtrelerinin maliyeti genellikle 15 ila 40 dolar arasındadır ve çoğu parça mağazası bunları sizin için ücretsiz olarak değiştirecektir.

7. Hatalı Eksantrik Mili Zamanlaması

Motor titreşimleri ve sallanması tipik olarak motorunuzun bir nedenden dolayı tekleme yaptığı anlamına gelir. Motor teklemesinin olası bir nedeni hatalı zamanlamadır. Motorunuzda önemli bir çalışmayı yeni tamamladıysanız, bu daha yaygındır, ancak kayış veya zincir aşınmış veya hasar görmüşse zamanlama sorunlarının olması duyulmamış bir şey değildir. Triger kayışınızı değiştirmeniz gerekiyorsa, ilgili işçilik nedeniyle nispeten pahalıdır.

Temel Mekanik Arıza

Rölantideyken motorunuzun titremesinin veya sallanmasının iki ana nedeni vardır, ancak bu sorunların nedenleri değişiklik gösterir.

İlk sorun bir motor teklemesidir. Bu, motorunuzun bujisi yanlış zamanda ateşlendiğinde veya yanma odasında motorun geri kalan performansını karşılayacak kadar yakıt veya hava olmadığında meydana gelir. Bu sorunu kendi haline bırakırsanız, motor bloğunuza zarar verme ve motorunuzu değiştirmenize neden olma riskini alırsınız.

İkinci konu montaj sorunudur. Motorunuz çok fazla güç oluşturur, bu yüzden üretici onu aracınızın çerçevesine monte eder, böylece hareket etmez. Ancak bu binekler işlerini yapmıyorsa, motorunuz değişecektir.

Rölantideyken bunu hissetmeye başladığınızda, sorun o kadar şiddetlidir ki, tamir edilmeden önce aracı herhangi bir yere sürmemelisiniz.

Çözüm

Aracınız hala çalıştığı için bir süre kaba bir rölantiyi görmezden gelmek cazip gelse de, bu yapmak isteyeceğiniz son şeydir. Sorunu ne kadar uzun süre bırakırsanız, daha ciddi bir şeye dönüşme olasılığı o kadar artar. Motorunuza kırılma şansı vermeden önce sorunu çözün! Değilse, birkaç yüz dolara çözebileceğiniz bir sorun size birkaç bine mal olabilir. arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir