Akü Ölçümü Nasıl Yapılır? Akü Değerleri ne Olmalıdır?

Akü ölçümü için voltametre kullanabilirsiniz. Yalnız voltametreyi ne zaman kullanacağınız önemlidir. Akünüz yeni şarjdan çıktı veya aküyü şarj için araçla yarım saat dolaştınız. Bu durumlarda akü değerleri zaten istenilen seviyede çıkacaktır. Akünüzün seviyesini ölçmek için ön uzunları yaklaşık 20 saniye yakılı tutun ve ardından kapatın. Daha sonra akünüzü ölçmek daha sağlıklı sonuç verecektir. Araç stop halindeyken aküdeğerleri yukarıdaki gibidir. Bu değerlerle birlikte araç çalışır durumdaki değerleri de kontrol etmelisiniz. Alternatör çıkış voltajının normal bir akü ile ve tam gaz verirken hibrit aküler için 13,8 – 14,4 volt arasında olup olmadığını ölçün, Ca-Ca aküler için 13.8-14.8V arası voltaj çıkışı uygundur. (12V’luk araçta)

Zayıf akü belirtileri

Akünün araca montajından önce mutlaka yüzey voltajı ölçülmelidir. Akünün kabul kriteri minimum 12.6 volt değerinde olmalıdır. Akü voltajı 12,4 ve altında ise bu akünün kullanıma uygun değildir. Eğer akü değeriniz bu değer veya altındaysa ilk marşı alırken araç zorlanır, marşı uzun sürede alır veya alırken kesilerek araç çalışmaz. Akü kullanılmadığı süre zarfında güç kaybına uğrar. Bu da akü geriliminin düşmesine neden olur. Akü gerilim değeri 12,40V’nin altına düştü ise akü şarj cihazı (Redresör) ile ikmal şarjına tabi tutulmalıdır. Bu durumda akünüz özel olarak şarj edilmelidir. Akü ömrü dolduysa değiştirilmelidir.

Akü Ölçüm Değerleri Nedir? Stop Halinde, Boşta, Marşa Basılı Aracın Akü Değerleri

Araç çalışmazken akü değerleri yukarıda bahsettiğimiz gibi olmalıdır. Bu değerlerle birlikte marşa basmada ve rölantide beklerken de belirli voltajlarda olmalıdır. Marşa bastığınızda 10,5 altına inmemeli; bununla birlikte araç çalışırken akü ölçüm değerleri de 13,7-14,5 V (14,2 ) arası bir değer olmalıdır.

Aracın Çalışmazken, Marşa Basılı ve Rölantide Akü Değeri Tablosu Kısaca

Araç stop halinde iken Akü Değerleri

12.6 full şarj ( YEŞİL )
12.4 – 12.6 ( %100 – %75 ) (YEŞİL)

12.4 değerinde ve civarındaysa tam aradadır. Özellikle soğuk bir zamanda, 4 lüyü biraz uzun yaktığınız bir park esnasında, aracı uzun süre 2 gün gibi çalıştırmadığınızda aracınız çalışmam diyecektir.

12.4 – 12.2 ( %75 – %50 ) ( SARI)
12.2 – 12.0 (%50 – %25 )  (SARI )

12.0 – 11.70( %25 – %0) ( KIRMIZI )

Yarım KONTAK Anında Akü Değeri Min : 11.5

İlk Çalıştırma( marş basarken) Akü Değeri Min: 10.0

ARAÇ ÇALIŞIYOR İKEN( ALTERNATÖR DEVREDE ) Akü Değeri 13.8 – 14.4 Arası olmalı

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir