Yerli Otomobil TOGG Hissesi Ne Zaman Borsaya Girecek

Gözler yerli otomobilin çıkacağı 2023 yılına çevrilmişken yerli otomobili üreten 5 şirketin açıklanmasıyla birlikte Borsa İstanbul’da büyük hareketlilik yaşanmıştı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından tasarlanan ve Türkiye’de üretilecek elektrikli otomobil olan TOGG için 5 şirket girişimde bulundu. Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Bu 5 şirketten 4’ünün Borsa İstanbul’da hisse satışı var ve TOGG haberinden sonra bu satışlar bir anda yükselişe geçmişti.

Bu şirketlerin belli olmasından sonra uzun vade düşünenler için hisse senetleri birer yatırım olarak değerlendirildi ve pek çok kişi bu hisselerden gücü oranında alımlara başladı. Hal böyle olunca akıllarda sadece TOGG için Borsa İstanbul’da hisse satışının olup olmayacağı yönünde. Bunun için beklentilerin yüksek olduğu biliniyor. Ama gerçekleşmesi için de ilk satışlarla birlikte genel değerlendirmenin de yapılması gerekiyor.

Yerli Otomobilin Üretiminde Yer Alan Şirketler ve Hisseleri

  • Anadolu Grubu
  • BMC
  • Kıraça Holding
  • Turkcell
  • Zorlu Holding

Borsa İstanbul’da bu şirketlerin hisse isimleri ise: Anadolu Grubunun borsada işlem gören hissesi Anadolu Isızu (Asuzu) Turkcel’in hissesi (Tcell) Kıraça Holding Hissesi (Karsn) Zorlu Holding Hissesi (Vestl)

Borsa İstanbul Yükselişte

Borsa İstanbul özellikle pandeminin yarattığı olumsuz havadan sonra hızlı toparlanan şirketlerle birlikte tekrar yükselişte. TOGG gibi önemli bir payın da ilerleyen zamanda Borsa İstanbul’a katılımının beklentisi bu yükselişi daha zirvelere taşıyacağının da bir göstergesi.

(Not: Yazımız kesinlikle yatırım tavsiyesi olmayıp öngörülere göre oluşturulmuştur.)

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir