Renault Megane E-Tech Elektrikli Otomobil Teknik Özellikleri ve Donanımları

Bu incelememizde yüzde 100 elektrikli Renault’un gözde otomobillerinden Megane E-Tech ile teknik özellikleri ve paket donanımlarını inceleyeceğiz. 1.633 kg(2) ağırlığa sahip Megane E-Tech %100 elektrikli; alüminyum kapıları ve hafifletilmiş alaşımlı malzemeler sayesinde segmentindeki en hafif elektrikli araçlardan biridir. Bu sayede, eşdeğer güçteki diğer araçlara göre daha fazla sürüş menzili elde edilir. Batarya ve motor sıcaklığını otomatik olarak düzenleyen ısı yönetim sistemi, hava koşulları ne olursa olsun maksimum menzili elde etmenizi sağlar. Megane E-Tech %100 elektrikliyi ister evinizde mod 2 şarj kablosu kullanarak 3,7 kW’a kadar, isterseniz duvar tipi şarj istasyonu (wallbox) ile 22 kW’a kadar güçte şarj edebilirsiniz. Sunulan 22 kW AC şarj gücü sayesinde %80 şarj seviyesine sadece 2 buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Megane E-Tech %100 elektrikli, uzun yol seyahatlerinizi daha konforlu hale getirmek için 130 kW DC şarj gücü ile donatılmıştır. Bu sayede, 30 dakikada 300 km menzil kazanarak gideceğiniz yere en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Renault Megane E-Tech Elektrikli Otomobil Teknik Özellikleri ve Donanımları:

Renault Megane E-Tech Elektrikli Otomobil Motor ve Batarya Bilgileri

Megane E-Tech %100 elektrikli; güçlü ve lineer bir performansa sahiptir. 220 hp motor ile yalnızca 7,4 saniyede 0’dan 100 km/saate hızlanabilirsiniz. Rejeneratif fren sistemi ise yavaşladığınız andan itibaren enerjiyi geri kazandırarak sürüş menzilini artırır.


batarya
net batarya kapasitesi (kWh) 60
batarya teknolojisi lithium-ion
toplam voltaj (V) 400
modül/hücre sayısı 12 / 288
sürüş menzili
WLTP test prosedürüne göre menzil (km)* 450
maksimum şarj gücü**
AC şarj (kW) (techno / iconic) 7,4 / 22
DC şarj (kW) 130
şarjlanma süresi (0-%80)**
AC 7,4 kW şarj 7 saat 24 dakika
AC 22 kW şarj 2 saat 25 dakika
DC 130 kW hızlı şarj 42 dakika

motor
maksimum güç (kW / hp) 160 / 220
maksimum tork (Nm) 300

lastik ve jantlar
Goodyear Efficient Grip 215/45 R20 95T
performans
maksimum hız (km/s) 160
0 – 50 km/ s hızlanma (sn) 3,5
0 – 100 km/s hızlanma (sn) 7,4
80 – 120 km/s hızlanma (sn) 4,4
tüketim değerleri
ortalama enerji tüketimi (kWh/100 km)* 16,1
co2 salımı (g/km) 0
ağırlık (kg)
aracın yürür vaziyette kütlesi (sürücü dâhil) *** 1.708

tüketim ve co2 emisyon değerleri 715/20072018/1832ax mevzuatına göre ölçülmüş WLTP (dünya çapında uyumlaştırılmış hafif araçlar test prosedürü) verileridir.
bu değerler sürüş şekli, kullanım şartları, yol durumu, donanım, araçtaki yük vb. şartlara göre farklılık gösterebilir.
**maksimum güç ve şarj süreleri ılıman hava koşulları (20°C) temel alınarak belirlenmiştir. şarj süresi ve şarj gücü aracın mevcut şarj düzeyine, hava sıcaklığına
ve güç çıkışına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
***tabloda yer alan ağırlık değerleri ilave donanımsız standart araca ait veriler olup, bu veriler üretim toleransları ve araçtaki donanım seçeneklerine göre
değişiklik gösterebilir.

Renault Megane E-Tech Elektrikli Otomobil Donanım Paketleri ve Donanımsal Farklar

Megane E-Tech %100 elektrikli otomobil iki donanım seviyesine sahip. Bunlardan diğer pakete göre daha dolu olanı iconic paket. Boş paket olarak da techno paketi bulunmakta. Donanımsal farklara bakarsanız iki paket arasındaki temel farkları görebilirsiniz. Öncelikle iki pakette de yer alan standart donanımları inceleyelim:

Paketlerin Ortak Donanımları

Direksiyon etrafında yer alan kontrol kumandaları sayesinde gözünüzü yoldan ayırmadan tamamen yola odaklanabilir ve sürüş keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.

Güvenlik ve sürüş destek sistemleri donanımları iki paket için de ortak standart donanımlarla geliyor. Bunlar: sürücü, ön yolcu, yan ve perde hava yastıkları , orta konsol hava yastığı,ön yolcu hava yastığı iptal kilidi, ön ve arka yan yolcu koltuklarında ISOFIX bağlantısı, anti blokaj fren sistemi (ABS), elektronik denge programı (ESC), acil fren destek sistemi (EBA), yokuş kalkış destek sistemi (HSA), elektronik patinaj önleme sistemi (ASR), hız sınırlayıcı, ön, arka ve yan park sensörü, geri görüş kamerası, lastik basıncı takip sistemi (TPMS), lastik tamir kiti, E-Call, akustik araç ikaz sistemi (AVAS),
Gelişmiş sürüş destek sistemleri donanımları: adaptif hız sabitleyici (ACC), yaya ve bisiklet algılama fonksiyonlu aktif acil fren destek sistemi (AEBS), güvenli mesafe uyarı sistemi (DW), şeritten ayrılma uyarı sistemi (LDW), gelişmiş şerit takip sistemi (E-LKA), trafik işaretleri tanıma sistemi (TSR)
Dış Tasarım donanımları: LED sinyalli yıldız siyah yan aynalar, elektrikli gizli ön kapı kolları, karartılmış arka camlar, krom yan cam çerçeveleri, köpekbalığı anten

aydınlatma teknolojileri: adaptif LED pure vision ön farlar (AFS), otomatik uzun/kısa farlar (AHL), otomatik yanan farlar, 3D derinlik imzalı LED arka stoplar, dinamik LED ön ve arka sinyaller

iç tasarım: deri direksiyon ve dinamik ambiyans aydınlatması

konfor: 12,3’’ dijital gösterge ekranı, çift bölgeli otomatik klima, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi , elektrikli park freni (auto-hold fonksiyonlu), dijital kameralı dikiz aynası, yağmur sensörü, multi-sense sürüş deneyimi teknolojisi, ısıtmalı direksiyon simidi, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon, ileri-geri ayarlanabilir ön kol dayama, saklama alanlı yüksek orta konsol, arka havalandırma kanalları, arka koltuk sırtlığı 1/3-2/3 katlanma özelliği

multimedya: R link 9’’ multimedya sistemi: bluetooth, kablosuz Apple CarPlay TM ve Android Auto TM, kablosuz şarj özelliği, Arkamys Auditorium ses sistemi,
4 adet USB type-C girişi (önde 2, arkada 2)

Iconic paketin sahip olduğu techno pakette olmayan donanımlar da şu şekilde:

Gelişmiş sürüş destek sistemleri: kör nokta uyarı sistemi (BSW), sürücü yorgunluk tespit sistemi, güvenli çıkış asistanı (OSE) sadece iconic pakette mevcut.

Dış tasarım olarak farklara bakacak olursak techno paket 20″ Soren elmas kesim alüminyum alaşım jant mevcutken iconik pakette 20″ Enos elmas kesim alüminyum alaşım jant bulunuyor.
Techno pakette elektrikli ayarlanabilir, otomatik katlanır ve ısıtmalı yan aynalar varken iconic pakette hafızalı, elektrikli ayarlanabilir, otomatik katlanır ve ısıtmalı yan aynalar bulunuyor. Yine iconic pakette ön ve arka tamponda altın renkli F1 tasarımlı kanatlar mevcut.

Yıldız siyah renk tavan techno pakette opsiyonel olarak sunulurken iconic pakette standart olarak gelmekte. Mineral gri renk tavan ve yan aynalar iki paket için de opsiyonel bir donanım.

iç tasarımda techno pakette geri dönüştürülmüş gri kumaş ve suni deri döşeme yer alırken icon pakette siyah deri döşeme buluuyor. Yine icon pakette suni deri ön konsol kaplaması ve ahşap iç dekor mevcut. Techno pakette ise alcantara iç dekorbulunmakta.

Konfor özelliğine bakacak olarsak techno pakette 6 yönlü sürücü, 4 yönlü ön yolcu koltuğu mevcutke iconic pakette 6 yönlü elektrikli ayarlanabilir ve masaj özellikli ön koltuklar, hafızalı sürücü koltuğu, ısıtmalı ön koltuklar yer almakta.

Şarj sistemlerinde iki pakette de direksiyon arkasından ayarlanabilir 3 kademeli rejeneratif fren sistemi standart olmakla birlikte 7,4 kW mod 3 şarj kablosu (5 metre) techno pakette yer alırken 22 kW mod 3 şarj kablosu (5 metre) iconic pakette yer almakta.

Mod 2 şarj kablosu iki paket için de opsiyonel olarak sunulmakta.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir