Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Güncel Cezası ve Ruhsat Sahibinin Durumu

Eğer ehliyetinizi kaybettiyseniz veya yanınızda bulunmuyorsa, bir polis memuru size kimlik belgenizi göstererek ehliyetinizi doğrulayabilir. Ancak yine de ehliyetinizi kaybetmemeye ve her zaman yanınızda bulundurmaya özen göstermelisiniz. Trafik kurallarına uymak ve yasal düzenlemelere riayet etmek, sürüş güvenliğinizi ve diğer sürücülerin güvenliğini sağlamak için son derece önemlidir. Ehliyeti yanında olmadan araç kullanan kişilere uygulanan cezalar her yıl belirlenen oranlarca artış göstermektedir. Örnek vermek gerekirse; ehliyetsiz araba kullanma cezası 2018 yılında 2.018 TL iken; 2022 yılında 3674 TL’dir. 2023 yılında ise ehliyetsiz araba kullanma ceza tutarı 8.190 TL’ye kadar artırılmıştır.

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası

2023 Yılı Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası: 8190 TL

Ruhsat Sahibine Kesilecek Ceza

Ehliyetsiz araç kullanmanda cezayı artıracak faktörlerden biri de araç sahibinin farklı bir kişi olması durumudur. Ehliyetsiz araç kullanmak hem aracı kullanan kişi için hem trafikte bulunan diğer kişiler için büyük risk oluşturur. Ehliyeti olmadan trafiğe çıkan kişi ile aracın sahibi farklı ise ehliyetsiz araç kullanan kişiye de aracın sahibine de ayrı ayrı ceza kesilir. Böylelikle 16.380 TL olarak ödenmektedir.

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Ceza Puanı

Ayrıca ehliyetsiz araç kullananlar için ceza puanı düşülür. Bunlar; Ehliyet sahibinin ehliyetinde yer almayan bir araç sınıfından araç sürmesi (örneğin motor ehliyeti olanın otomobil kullanması) durumunda yukarıda saydığımız cezaya ek olarak 20 ceza puanı eklenir.

Eski Ehliyeti Göstermenin Cezası Var mı?

31 Aralık 2024’e kadar eski ehliyetlerinizi değiştirebilirsiniz. Kanuni süresi içinde ehliyetinizi yenilemezseniz ehliyetiniz geçerliğini yitirir. Eğer eski ehliyetiniz ile araç kullanmaya kalkarsanız Karayolları Trafik Kanununun 39/3 maddesine göre “Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmak” fiilinden dolayı idari para cezasına çarptırılırsınız.

Ehliyeti Olmayan Kişinin Alacağı Ceza

Ehliyetini evde unutan kişi ile ehliyeti hiç olmadan trafiğe çıkma durumunu karıştırmamalıyız.

  • Ehliyetsiz araç kullanmanın 2023 yılı için belirlenen temel cezası 8.190 TL,
  • Ehliyetsiz araç kullandırma cezası 2023 yılı için belirlenen temel cezası 8.190 TL,
  • Ehliyet sınıfına uygun olmayan bir araç sürülmesi cezası 2023 yılında 4.060 TL,
  • Ehliyet sınıfına uygun olmayan araç kullandırma 2023 yılı için belirlenen temel cezası 4.060 TL,
  • Ehliyeti yanına almama cezası 2023 yılında 951 TL olarak uygulanmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir