Krank sensörü eksantrik sensörü ve enjektörler değişti marş basıyor ama araba çalışmıyor

Tüm SorularKategori: Otomobil Arızaları ve Arıza KodlarıKrank sensörü eksantrik sensörü ve enjektörler değişti marş basıyor ama araba çalışmıyor
Onur erdoğmuş soruldu 4 ay önce

Renault trafic 2.0 DCI marş basıyor ama çalışmıyor krank sensörü eksantrik sensörü ve enjektörler değişti bir türlü çalışmıyor. Problem neden olabilir?

 • Mehmet Ali Üyemiz yorumladı 4 ay önce

  Merhabalar, maalesef marş basıp da arabanın çalışmaığı durumlarda ustalarımız parçaların sağlam olup olmadığını kontrol etmeksizin şu parçaları değiştirelim diyebiliyor. Bu problem de bu durumun yaşanmasında etkili.

  Marş basıyor ama araç çalışmıyorsa ilk önce kontrol edilecek durum immobilizier’dir. Çünkü immobilizier tanımaması fiziki kontrolle sağlanabilir bir durumdur. Araç anahtarınızı taktığınız ve kontağı çevirdiğiniz zaman immobilizier ışığı ekranda yanar ve daha sonra söner. Arızalı durumda bu ışık hiç yanmaz. İlk önce bunu kontrol edin, sorun buradaysa immobilizier arızasının düzeltilmesi lazım. Şuradaki videoyu izleyebilirsiniz. :
  https://www.youtube.com/watch?v=aEtq5A1Q7eY

  2.olası durumu yakıt pompası arızasıdır. Yakıt pompası aracın çalışması için yakıtı pompalayan bir parçadır. Özellikle ilk çalıştırmada sistemde yakıt bulunması lazım ki marş çevrilirken bu yakıt itilsin ateşleme ve yanma gerçekleşsin. Bu parçadaki arızada da marş basar ama araç çalışmaz. Bu parçayla birlikte şamdanranın da kontrolü sağlanmalı. Özellikle düşük yakıt kaldığı durumlarda şamandra çatlağı olan araçlarda yakıt bu çatlaktan boşaldığı için ilk bir kaç marşta araç çalışmaz sonrasında marşı alır.

  Sonraki kontrol parçaları yaptırdığınız değişim parçaları olabilir. Ama bu parçalar değişene kadar problemin teşhis edilmiş olması gerekiyor. Krank sensörü orijinal olacak. Yan sanayiler düzen tutmuyor. Siz de durum hakkında biraz daha bilgi verebilirseniz daha net çözümler ortaya konabilir.

  -Marşı hiç mi almıyor? Yoksa 2. 3. marşta alıyor mu?
  -Her zaman mı oluyor, arada mı oluyor?
  -Motor sıcakken de mi durum aynı yoksa ilk çalıştırmada mı problemi yaşıyorsunuz.
  -Marşı normal mi çeviriyor yoksa marş almada seste bir gariplik var mı?

  Sorun çözülünce de sebebiyle birlikte yapılan işlem ve fiyatını da paylaşırsanız sevinirim.

  Cevabınız

  18 + 17 =