Bijon farklılığı balansı bozar mı?

Tüm SorularKategori: DiğerBijon farklılığı balansı bozar mı?
Mete ARSLAN soruldu 7 ay önce

Bijon farklılığı balansı bozar mı?

Merhaba.
Ön tekerde bijonlardan 3 tanesi 17, biri de 19 imiş. 19 luk olan için vida yuvası açılmış. Sıkı duruyor. Ancak balans çabuk bozuluyor. Bu bijon farklılığı balansı bozar mı? Teşekkürler.

 • Mehmet Ali Üyemiz yorumladı 7 ay önce

  Eğer bijonlar aynı boyutta değilse, tekerlek dengesi üzerinde etkisi olabilir. Farklı boyutlardaki bijonlar, tekerlek üzerinde eşit bir basınç dağılımı sağlamayabilir. Genel olarak, tekerleklerin dengeli bir şekilde monte edilmesi önemlidir. Dengeyi bozacak ufak gözüken durumlar bile balansı çok rahat bozup belli bir hızdan sonra direksiyon titremesine neden olabilir.

  Eğer durum ön sağ-sol teker bu şekildeyse blansın bozulması beklemem. Tek tekerde ise bozulma çabuk olur.

  1 Cevap
  Mehmet Ali Üyemiz cevapladı 7 ay önce

  Araba balansı, lastiğin dönme ekseni etrafındaki ağırlık dağılımının eşit olması demektir. Balans ayarı bozuksa, lastik dönerken etrafında bir dengesizlik oluşur. Bu dengesizlik, aracın titremesine, yol tutuşunun azalmasına ve lastik ömrünün kısalmasına neden olabilir.
  Balans ayarı bozulduğunu gösteren bazı belirtiler şunlardır:
  Direksiyonda titreşim: Direksiyonda titreşim, balans ayarı bozulmasının en yaygın belirtisidir.
  Sürücü koltuğunda titreşim: Sürücü koltuğunda titreşim, balans ayarı bozulmasının bir başka yaygın belirtisidir.
  Aracın yol tutuşunda azalma: Aracın yol tutuşunda azalma, balans ayarı bozulmasının bir başka belirtisidir.
  Lastik ömründe azalma: Lastik ömründe azalma, balans ayarı bozulmasının bir başka belirtisidir.
  Genellikle yazlık-kışlık lastik değişimi sırasında yapılan balansları izlemişinizdir. 15 gram, 20 gramlık dengesizlikte bile kurşunla ayar yapılır. Tekerlere yapılan balans sonrası bile aracınızda titreme hissedebilirsiniz. Bu genellikle bijonlardaki sıkıntıdan ortaya çıkan bir durum olabilir ki sizinki ön tekerde bijonlardan 3 tanesi 17, biri de 19muş. Bu durumu düşük seyirde çok hissetmeseniz de yüksek hızda 130 -140 gibi direksiyonda titremeye sebep olacak durumdandır..
  Balans ayarı bozulduğunu düşünüyorsanız, aracınızı bir lastik tamircisine götürmeniz ve balans ayarı yaptırmanız önerilir. Balans ayarı, lastik tamircilerinde genellikle kısa sürede ve uygun bir fiyata yapılabilir.

  Cevabınız

  17 + 12 =