Motorunuz Titriyor mu? İşte Motor Sarsıntısının 4 Olası Nedeni

Motor bölmenizden sallamak asla iyi bir zaman değildir. Ve titreşimler neredeyse her zaman aracınızda ciddi bir sorun olduğunu gösterir. Bu makaleyi okuyorsanız, motorunuzda muhtemelen titreme var. İyi haber: Cevaplarımız var. Motorunuz Titriyor mu? İşte Motor Sarsıntısının 4 Olası NedeniKonumuz: Motorunuz Titriyor mu? İşte Motor Sarsıntısının 4 Olası Nedeni

Motorum neden titriyor?

Kötü motor takozlarına sahip olmak motorun sallanmasına neden olabilir . Bu durumda, mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesi en iyisidir. Çok uzun süre ihmal edilirse aracınızın diğer bölümlerinde zorlanmalara neden olabilir. Motorun sallanmasının başka olası nedenleri de vardır .

Motorunuzun Titremesinin Yaygın Nedenleri

Şimdiye kadar motorunuzun kaputun altında sallayarak ve dans ederek iyi vakit geçirmesine izin veriyordunuz. Ama parti bitti – sorunu bir tamirciye tamir ettirmeye hazırsınız. Bir onarım uzmanı araştırmaya başladığında, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasını bulur:

Motor Tekleme

Aracınızın motorunun çalışması için üç temel bileşene ihtiyacı vardır: bir hava/yakıt karışımı , kıvılcım ve sıkıştırma. Ayrıca hava, yakıt ve kıvılcım doğru zamanda ve doğru miktarda teslim edilmelidir. Gerekli sıkıştırmayı oluşturmak için dahili motor bileşenleri de senkronize ve düzgün şekilde sızdırmaz olmalıdır.

Yukarıda belirtilen unsurlardan herhangi biri eksik olduğunda, motor eksik yanma olan bir tekleme yaşayacaktır. Bazı durumlarda, bir tekleme, motorunuzun fark edilir bir sarsıntı hissedeceğiniz kadar sert çalışmasına neden olur. Kontrol motoru ışığı yanar ve hatta yanıp sönmeye başlayabilir.

Birçok insan bujileri düşünse detekleme için her zaman suçlanırlar, durum böyle değil. Yalnızca aşınmış bujiler değil, sayısız nedenden dolayı motor teklemesi meydana gelebilir.

Eksik yanmaya neden olan herhangi bir sorun tekleme yaratacaktır. Sorunun temel nedeni hava/yakıt dağıtım sorunu, ateşleme sistemiyle ilgili bir sorun veya hatta motor mekanik sorunu olabilir.

Kötü Motor Bağlantıları

Motorunuzun titremesinin bir başka nedeni de bir veya daha fazla hatalı motor takozudur . Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, motor takozları motoru destekler. Bağlantılarda ayrıca aracın geri kalanını motor titreşimlerinden yalıtmaya yardımcı olan bir kauçuk merkez bulunur.

Aracınızda kötü bir motor takozu varsa, motor ihtiyaç duyduğu desteği alamaz. Sonuç olarak, hızlanma ve yavaşlama sırasında ve ayrıca tümseklerin üzerinden geçerken tıkırtı sesi duyabilirsiniz. Kaput açıkken, motor çalışırken anormal hareketler de görebilirsiniz.

Aşınmış Şanzıman Bağlantıları

Aracınızın şanzımanında da takozlar bulunur. Bağlantılar, motorda bulunanlarla aynı amaca hizmet eder – destek sağlar ve titreşimleri azaltır. Motor ve şanzıman birbirine cıvatalandığından, kötü bir şanzıman montajı da aşırı motor hareketine neden olabilir.

Dahili Motor Arızası

En kötü durum senaryosu, dahili bir motor arızasıdır. Bükülmüş biyel yatağı gibi büyük mekanik sorunlar motorunuzun sallanmasına, sallanmasına ve yuvarlanmasına neden olur. Titreşimler, motorun içinde devrilen kırık parçalardan kaynaklanabileceği gibi, arızadan kaynaklanan teklemeden de kaynaklanabilir.

Motorunuz Titriyorsa Ne Yapmalısınız?

Zıplayan ve sallanan bir motor kötü haberdir. Gerçekten kötü bir haber gibi. Bir teklemeden kaynaklanan sarsıntıyı görmezden gelirseniz katalitik konvertör ve motor gibi pahalı araç parçalarına zarar verme riskini alırsınız.

Aynı durum, sarsıntı dahili bir motor arızasından kaynaklanıyorsa da geçerlidir – sürmeye devam ederseniz, yalnızca aracınıza daha fazla zarar verirsiniz. Ayrıca yolun kenarında mahsur kalacaksınız.

Arızalı motor ve şanzıman bağlantıları da kötü haber. İhmal edilen bir montaj, motoru aşırı bir açıda tutabilir ve bu da aracınızın diğer parçalarını aşırı derecede uzatabilir ve zorlayabilir. Tüm bağlantıların başarısız olduğu aşırı bir durumda, motorunuz bile düşebilir. Ve bu iyi bir görünüm değil.Yani motorunuz titriyorsa hemen tamir ettirin. Arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir