Motor Contası Nedir? Conta Yakan Araç Nasıl Anlaşılır?

Conta nedir? Bir aracın farklı bağlantı noktalarında sızdırmayı önlemek için sızdırmazlık elemanı, contalar bulunmaktadır. Contalar araç içerisindeki bağlantı elemanlarının içerisindeki sıvıların (motor yağı, antifiriz)sızdırmazlık ve yalıtım sağlamak için kullanılırlar. Silindir Kapak Contası Nedir, Nerede Bulunur, Görevi Nedir? Motor contası olarak bahsettiğimiz silindir kapak contası da motorun en önemli parçaları arasındadır. Bu conta motor bloğu ile silindir kapağı arasında bulunur ve arasındaki sızdırmazlığı sağlar. Silindir bloğu ile, kapak arasında yer alan yapısı itibariyle sıcaklığa ve basınca dayalı ince bir elemandır. Üst Kapak contası nedir? Üst kapak contası silindir kapak contasının diğer bir ismidir.

Motor contası uzun ömürlü bir malzeme olmasına karşın aracın sürüşü, motorun sıkıştırılması gibi durumlar ömrünü etkileyen faktörler arasındadır. Her malzemenin bir ömrü vardır ve çeşitli sebeplerle bu ömür kısalabilmektedir. Ömrünü doldurmuş veya çeşitli sebeplerle yanmış conta görevini yerine getiremeyeceği için değişimi gereklidir. Motor contası – üst kapak conta değişimi aşamaları şu şekildedir:

 • Motor suyu boşaltılır, motor yağı boşaltılır. Ardından egzoz borusu, su giriş/çıkışını sağlayan hortumlar sökülürek motorun üst bloğu kaldırılır.
 • Üst blok kaldırıldıktan sonra dikkatli bir kontrol gereklidir. Motor üst bloğu dediğimiz silindir kapak kısmında oluşan herhangi bir delik, çatlak, deformasyon ver mı diye kontrol edilir.
 • Conta, üretici talimatlarına göre değiştirilir, monte edilir.
 • Değişiklik tamamlandıktan sonra motor tekrar kapatılır ve son kontroller yapılarak sıvılar tekrar konur.

Üst Kapak Contasının Ömrünü Etkileyen Faktörler

Üst kapak contası çeşitli sebeplerle beklenenden daha önce görevini yerine getiremez duruma gelebilir. Üst kapak contasının ömrünün dolduğu, motor contasının yandığı nasıl anlaşılır aşağıda bu durumdan bahsedeceğiz. Öncelikle Üst Kapak Contasının Ömrünü Etkileyen Faktörlerden bahsedelim.

 • Motorun yağsız bırakılması, kalitesiz yağlar kullanılması
 • Motor yağının uzun süre değiştirilmemesi
 • Motor suyu (antifirizi) eksikliği
 • Araç motorunun aşırı sıkıştırılması
 • Hararet

Araç motoru aşırı hararet yaptığında ilk olarak motor contası başka bir ifadeyle silindir kapak contası yanar.Silindir kapak contası yanan aracı hareket ettirmeye devam etmek daha büyük masraflar açacaktır. Peki üst kapak conta yakmış araç nasıl anlaşılır?

Conta yakmış araç kontrolü farklı şekilde kontrol edilebilir. Aşağıdaki durumların oluşması aracın conta yaktığının belirtilerinden olup böyle durumlarda dikkat etmek gerekir.

Üst Kapak Contası Yanmış Araç Nasıl Anlaşılır? Belirtileri

 • Contası yanan araçta soğutma suyu ile motor yağının karışmasını engelleyen contanın görevini yerine getirememesinden kaynaklı soğutma suyu genleşme kabı içindeki su kirli bir hal alacaktır. Böyle bir durumda iki ihtimalle karşılaşırız. Bunlardan ilki motor yağı suya karışıyordur ikincisi de su yağın içine karışıyordur. Bu durumun göstergesi olarak motor yağ kapağını açtığınızda kapağın tersinde köpüklenme görebilirsiniz yada suyun renginin kahverengiye dönük bulanıklaştığını farkedebilirsiniz.
 • Araç çalışır durumda egzozdan yoğun beyaz duman atması conta yanığının göstergelerinden biridir. Ama sadece beyaz dumandan contanın yandığı anlaşılmaz. Beyaz duman atan bir araçta eğer soğutma suyu azalıyorsa bunun nedenlerinden biri conta yanmasıdır. Bununla birlikte bu duruma silindir bloğunda oluşan çatlak, egzoz sirkülasyon devresi üzerinde bulunan contanın zarar görmesi, turbo soğutma devresinde oluşan çatlak da neden olabilmektedir.
 • Araç hararetinde ani değişiklikler gözlemlenir. Özellikle hararetin yükselme eğilimi vardır.
 • Yukarda da kısmen ifade ettiğimiz gibi motor soğutma suyu eksiliyorsa ve bunun nedeni kaçak değilse contanın yanmış olduğu anlaşılmaktadır.
 • Contası yanık bir araçta ilk çalıştırılma ardından zorlanma ve çalıştırma sonrası düşük devirlerde sarsıntılı çalışma olabilir, çünkü silindirlerden birisi yada birkaçı su ile dolmuştur ve görevini yerine getiremiyordur.

Şu da unutulmamalıdır ki araç hiç hararet yapmamasına rağmen contanın ömrünü doldurması, contada oluşan deformasyondan dolayı conta zarar görüp yanabilir bu sebeple araç hararet yapmamış olsa bile yukarıda yazılı olan belirtilerden biri yada bir kaçı aracınızda varsa derhal size en yakın servise giderek aracınızı kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz. Arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Motor Contası Nedir? Conta Yakan Araç Nasıl Anlaşılır?” için bir yorum

 1. Merhaba 76 model renault12 aracim vardı ve bu şekilde bazı kronik sorunları vardı meğerse 3 aydır beri conta yanık geziyordum tam trajikomik sahnelerden perde arkası motor tamircisi olmamama rağmen aracımı itinayla sokup parçaladım ve sorunu buldum ve yarın tamir edeceğim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir