Motor Arıza Işığı (Sarı Motor Göstergesi) Neden Yanar

Çoğu arabada sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi olan sarı motor ışığı gösterge sinin sürekli yanması neden olur? Bu ışığın yanıp sönmesi ne anlama geliyor? Sarı motor arıza ışığı hangi durumlarda yanar ve bu ışık nasıl söndürülür? Konuyu detaylarıyla Motor Arıza Işığı (Sarı Motor Göstergesi) Neden Yanar konusunu cevaplandıralım.

Öncelikle bu ışık yanıp sönebilmekte veya sürekli yanık olarak kalabilmektedir ARacı bilgisayara bağlattığınızda problemin anlaşılması için bilgisayara bağlandığı sırada bu ışığın yanık olması gerekmektedir. Bazı durumlarda ışık yanık kalmakta 2-3 gün sonra sönebilmektedir. Işığın kendiliğinden sönmesi karşılaşılan problemin geçtiğini de gösterir ve bilgisayara bağlattığınız zaman hata uyarısı almazsınız.

Sarı motor ışığı özellikle araca LPG bağlatanların ilk dönemlerde karşılaştığı sorunlardandır. Bu durum LPG bağlandıktan sonra bin km bakımında çözülmektedir. Genellikle fakir karışım sebebiyle bu zamanlarda ışığın yandığını görürsünüz.

Aracınız LPG’li ve yakıtınız az kaldı. Araç giderken herhangi bir çekişte düşme olmadığı halde ışık yaktı. Bu durumda yanan sarı motor ışığı genellikle yakıtın kirli kısmının kullanımı sebebiyle olmaktadır. Çözüm olarak yakıt aldığınız yeri değiştirin. Bununla birlikte deponuzun tam boşalmasını beklemeden gaz alımı yapın.

Bujilerin işlevini yitirmesi durumunda da sarı motor ışığının yandığını görürsünüz. Bu durumda aracın çekişinde de düşüklüğü ayrıca hissedersiniz. Araçta buji ve gerektiğinde buji kabloları değişimiyle sorun çözüme kavuşur.

Yukarıdaki saydığımız nedenlerle birlikte katalitik konvertörün değiştirilme zamanının gelmesi, motor arıza lambasının yanmasına neden olur. Katalitik konvertör otomobillerin egzoz kısmında bulunan ve yanma esnasında ortaya çıkan zehirli gazların daha temiz bir şekilde araçtan atılarak havaya salınmasını sağlayan parçaya denir. Bu parçadaki sorunlar da ışık yakmaktadır.

Tüm bunlarla birlikte sarı motor ışığı farklı bir arıza göstergesiyle birlikte de yanabilir. Bu diğer ışıktan kaynaklı problem sebebiyledir. Arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir