Kötü Marş Alan Araba Nasıl Çalıştırılır?

Bir araba sürücüsü olarak, kötü bir marş motoruna sahip bir arabayı nasıl çalıştıracağınızı bilmek, sahip olunması gereken kullanışlı bir beceridir. Bu yazımızda size marş motoru kötü olan bir arabayı nasıl çalıştıracağınızı anlatacağız . Ayrıca , arabanız hala çalışmıyorsa, hangi sorunları arayacağınızı da söyleyeceğiz . Ardından, kötü bir başlatıcının işaretleri ve bir marş rölesinin nasıl atlanacağı da dahil olmak üzere bazı yaygın SSS’leri gözden geçireceğiz .

Kötü bir marş motorunuz olduğunda, motorunuzu çalıştırmanın iki yolu vardır:

 • Arabanızı hızlı çalıştırın
 • Motorunuzu iterek çalıştırın (Yeni modellerde ve otomatiklerde önerilmez)

Ancak, bir başlangıç ​​sorunu üzerinde çalışmaya başlamadan önce, aşağıdaki araçlara sahip olmanız gerekir. 

 • Takviye kabloları
 • Bir çekiç
 • Eldivenler
 • Bir tornavida

Bunlara sahip değilseniz , arızayı araştırmaki çin bir tamirci çağırmak en iyisidir . Aletleriniz varsa , arabanızı şu iki yöntemden biriyle çalıştırmayı deneyebilirsiniz :

Arabanızı Hızlı Çalıştırın

Çoğu zaman, boşalmış veya zayıf bir akü nedeniyle aracınız çalışmayabilir. Marş motoruna yeterli amper sağlamak, normal çalışmasına yardımcı olabilir ve bu da motoru çalıştıracaktır.

Bir arabayı takviyeyle çalıştırmak için, başka bir arabanın aküsünü ve aktarma kablolarını kullanabilir veya taşınabilir bir takviye marş motoru kullanabilirsiniz. 

Bundan sonra yapmanız gerekenler: 

 1. Arabanızın kaputunu açın ve araba aküsünü bulun. Bulamazsanız, araç kılavuzuna bakın. Araç aküsü şişmiş görünüyorsa  veya akıyorsa , üzerinde çalışmayın. Pili değiştirmeniz gerekebileceğinden bunun yerine bir tamirci çağırın.
 1. Araç aküsü iyi görünüyorsa, zayıf akünüzün artı kutbunu yedek akünün veya takviyeli marşın artı kutbuna bağlamak için artı kabloyu (kırmızı aktarma kablosu) kullanın. 
 2. Şarj edilmiş akünün negatif terminalini araçtaki herhangi bir çıplak metale bağlamak için siyah renkli aktarma kablosunu kullanın. 
 3. Şimdi kontağı açın ve akünün şarj olması için birkaç dakika bekleyin. 

Bitmiş bir pil yakl. Akü sağlığına, deşarj derinliğine (DOD) ve motor tipine bağlı olarak 5-20 dakika hızlandırma. Arabanızı takviyeyle çalıştırmayı başardığınızda, takviye kablolarını ayırın. Önce (-ve) kıskacı, ardından (+ve) kıskacı. Ayrıca bu kabloların birbirine değmemesine dikkat edin. Not : Akünüz şarj edilmişse ve arabanız hala çalışmıyorsa, marş motoru arızalı olabilir. Bu durumda marş rölesini baypas edebilirsiniz .

Ancak, kullanabileceğiniz daha basit bir teknik daha var:

Motorunuzu Bas-Çalıştırın (El Atta İtelim Abi)

Darbeli çalıştırma olarak da bilinen iterek çalıştırma, bir arabayı kötü marş motoruyla çalıştırmanın eski ama etkili bir yoludur. Ancak, yalnızca manuel şanzımanlı bir aracınız varsa çalışır.

İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Kontağı açık tutun ve aracınızın manuel şanzımanını birinci veya ikinci vitese alın. Sorunsuz bir şekilde iterek çalıştırmanıza izin verdiği için aracınızı ikinci viteste tutmanız tavsiye edilir. Ayrıca aracınızın sistemine verilen zararı da azaltır. Bununla birlikte, itme-çalıştırma mesafeniz çok daha kısa olduğunda birinci vitesi kullanın. 
 2. Saatte 5-10 km hıza ulaşmak için arabanızı arkadan itecek kadar güçlü birini bulun. 
 3. Bu hıza ulaştığınızda debriyajı bırakın. Elde edilen hız, arabayı çalıştırmak için yeterli olacaktır.
 4. İlk deneme başarısız olursa işlemi tekrarlayın. 

Kötü bir marş motoruna sahip bir arabanın nasıl çalıştırılacağına dair yukarıdaki yöntemleri denediyseniz ve başarısız olduysanız, arabanızın diğer bileşenlerini kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Arabam Hala Çalışmıyorsa Neleri Kontrol Etmeliyim?

Marş motorunuzun çalışmamasının tonlarca nedeni vardır. Bu , marş problemine profesyonel bir tamirci bakmanın her zaman daha iyi olmasının nedenlerinden biridir . Arızayı tam olarak belirlemek için tüm olası senaryoları gözden geçirebilirler. Bununla birlikte, başlangıç ​​sorunlarınıza neyin neden olduğunu değerlendirmek için bu bileşenlerden birkaçına da bakabilirsiniz.

Bağlantıları Kontrol Edin

Marş aküsü yolunda herhangi bir gevşek bağlantı olmadığından emin olun. 

Bağlantı iyi görünüyorsa, pozitif akü kablosunun diğer uçlarını kontrol edin. Bu pozitif tel çatalları iki parçaya ayırır. Bir ucu araba alternatörüne, diğer ucu marş motoruna gider. Alternatör ve marş motoru bağlantıları iyi görünüyorsa, aktarmalı çalıştırma yöntemini tekrar deneyin. 

Motor Alanını Kontrol Edin

Bazen hatalı bir şanzıman topraklaması veya motor topraklama kablosu, marş motoruna sağlanan genel topraklamayı da etkileyebilir.

Açık devre oluşturabilecekleri ve marş motorunun çalışmasını engelleyebilecekleri için bu iki toprağı paslanma veya hasar açısından kontrol edin. 

Akünün negatif direğinden marş çerçevesine doğrudan bir topraklama sağlamak için bu sorunu bir takviye kablosuyla da atlayabilirsiniz .

Marş Solenoidi Kablosunu İnceleyin

Marş motoru solenoidi, marş motorunu aracınızın şanzımanıyla birleştirir. Kontağı açarken marş motorunun serbest kaldığını duyarsanız sorun solenoidde olabilir. 

Arızalı bir marş solenoidini belirlemek için solenoid telinde kir veya pas olup olmadığını kontrol edin. 
Sorun paslanmaysa, bozuk marş solenoidi kablosunu atlayabilirsiniz. 

Bunu yapmak için, aracın aküsünden marş motoru ve solenoidin bağlandığı noktaya doğrudan akım sağlamak için 12V’luk bir kablo kullanın. Bağlantının yapıldığını belirten bir tıklama sesi duyacaksınız. Şimdi ateşleme sisteminizi açın. 

Motor çalıştığında, 12V kablosunu hemen çıkarmalısınız . Aksi takdirde, marş dişlisi (pinyon) geri çekilmez ve çok daha yüksek bir hızda dönen volan ile devrede kalarak hasar görebilir.  

Motor Volanını İnceleyin

Marş motorundaki pinyon dişlisi, motoru kranklamak için volanın halka dişlisine geçer. Bazen volan da arabanızın çalışmamasının nedeni olabilir. 

Volanı incelemek için:

 1. İlk önce, elektrik motorunu çıkarın. 
 2. Şimdi, araba şanzımanını boşa alın. 
 3. Birinden krank mili kasnağının merkez cıvatasını bir cırcır veya bir kesici çubuk yardımıyla döndürmesini isteyin. Bu kasnak, alternatörün, direksiyon pompasının ve diğer bileşenlerin çalışmasına yardımcı olur.
 4. Şimdi volanda marş dişlisine geçmesini engelleyebilecek herhangi bir hasarlı veya eksik diş olup olmadığına bakın. Herhangi bir tutarsızlık tespit ederseniz, volanınızın halka dişlisini değiştirmeniz gerekebilir.

Not : Bu işi kalifiye bir teknisyene bırakmanız daha iyi olur.

Korozyon Kontrolü

Korozyon , yaygın araba marş problemlerinden biridir. Bunu önlemek için akü kablonuzun ve terminallerin asit birikintilerinden arınmış olduğundan emin olun . 

Asit birikintileri, herhangi bir akü terminali, direği veya akü kablosunun çevresinde beyaz, yeşil veya mavi tonlu bir kaplama gibi görünür. 

Korozyonu şu şekilde temizleyebilirsiniz:

 1. 1: 1 oranında bir sodyum bikarbonat ve su çözeltisi hazırlayın
 2. Karışımı etkilenen pil terminalinin üzerine dökün 
 3. Bir süre ıslanmasına izin verin, ardından konektörleri sıcak suyla durulayın. 

Daha ayrıntılı talimatlar için bu korozyon kılavuzunu da inceleyebilirsiniz. Ayrıca motor, marş motoru solenoidi, topraklama kablosu ve motor bağlantıları çevresinde toz, pas veya asit birikintileri olup olmadığını kontrol edin. Kalıntıları metal bir fırça ile çıkarın.

Akü Voltajını Kontrol Edin

Marş motoru solenoidinin aküden yeterli güç alıp almadığını veya bitmiş bir akünüz olup olmadığını kontrol etmek için  bir voltmetre veya multimetre de kullanabilirsiniz .

Zayıf pil olup olmadığını kontrol etmek için:

 1. Sayacın ölçeğini 20V’a ayarlayın (pilinizin voltajından daha yüksek.)
 2. Metreyi açın. Sayacın (-ve) ve (+ve) uçlarını ilgili direklere bağlayın.
 3. Şimdi arabanızın farlarını açın ve okumaya dikkat edin. 12,7 – 13,2 volt arasındaki bir okuma, pilinizin şarj olduğunu ve sorunun başka bir yerde olduğunu gösterir. 12,4 voltun altındaki herhangi bir okuma, motoru çalıştırmak için akünüzü şarj etmeniz gerektiği anlamına gelir. 

Sayaç okumaları 12,6V civarındaysa ve sorun hala devam ediyorsa, soruna kötü bir alternatör neden oluyor olabilir. Artık arızalı bir marş motorunun olası nedenlerini bildiğinize göre, bazı araba marş motoru SSS’lerini gözden geçirelim.

5 Başlangıç ​​SSS

İşte genel marş motoru sorularının bazı yanıtları:

1. Başlangıç ​​Nedir?

Marş motoru, bir motorun çalışmasını başlatmak için içten yanmalı bir motoru kranklamak için kullanılan  bir elektrik motorudur.

Aracınızın ateşleme sistemini açtığınızda marş motoruna enerji verilir. Marş motorunun içindeki elektromıknatıs, marş motorunun pinyon dişlisinin şanzımanın halka çarkına geçmesine neden olur ve bu da motorun çalışmasına neden olur. 

2. Kötü Bir Araba Marşına Sahip Olduğumun İşaretleri Nelerdir?

Birkaç işaret kötü bir marşa işaret edebilir. 
Bunlar şunları içerir: 

Araç Tam Dolu Akü İle Bile Çalışmıyor

Bu belki de kötü bir marşın en yaygın işaretidir. Pilinizin tam olarak şarj olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol etmek için arabanızın farlarını veya müzik sistemini açın.

İyi çalışıyorlarsa, muhtemelen hatalı bir marşınız var. 

Garip Tıklama Sesleri

Belirgin bir tıklama sesi , marş motorunun bozuk olduğunu gösterebilir. Ses, bitmiş bir pilden de kaynaklanabilir. Ancak bu bir taşlama sesiyse, motor volanının marş dişlisi ile halka dişlisi arasında bir kilitleme sorununa işaret edebilir.   

Bu nedeni dışlamak için önce pilinizi kontrol edin. Akü şarjlıysa, marş motorunuz kötü demektir. 

Yavaş Başlangıç ​​Hızı

Aracınız birden fazla deneme veya normalden daha uzun süre çalışırsa, röle arızalı veya marş motoru arızalı olabilir. 

Karartma İç Işıklar

Aracı çalıştırdığınızda iç ışıklarınız kararırsa, marş motorunda kısa devre olduğunu gösterebilir. Bu, marş motorunun aşırı akım çekmesine neden olarak aracın geri kalanı için daha da az güç bırakır. 

Ek olarak, bir chugging sesi dinleyin. 
Marş motorunun elektrik motorunun içindeki yataklarda bir arıza olduğunu gösterir, bu da bozuk marş motorunuzu tamir ettirmeniz gerektiği anlamına gelir. 

Marş Motoru Çalıştırıldıktan Sonra Bile Çalışmaya Devam Ediyor

Kontağı bırakmış olmanıza rağmen marş motoru hala çalışıyor gibi görünüyorsa, bu, aracınızın elektrik sisteminde büyük bir sorun olduğunu gösterebilir. 

Böyle bir durumda, yardım için hemen bir tamirci çağırın.

Yağlı Başlangıç

Bazen motordan bir yağ sızıntısı marş motorunun bozulmasına neden olabilir.
Arabanızın marş motorunu yağ içinde bulursanız, bu sorunu çözmek için profesyonel bir tamirci çağırmalısınız. 

3. Marş Motorumun Yanmış Sigortasını Nasıl Kontrol Edebilirim?

Sigortayı kontrol etmek, kötü bir marş motorunu test etmenin en az müdahaleci yoludur. 
İşte bunu nasıl yapacağınız: 

 1. Topraklama kablosunu pilinizden ayırın. 
 2. Arabanızın sigorta kutusunu bulun. Ya arabanızın aküsünün yanında ya da ön panelin sürücü tarafında olacak. 
 3. Marş sigortasını arayın. Genellikle “IG” olarak etiketlenir. Doğru sigortayı belirlemek için aracınızın kılavuzuna başvurabilirsiniz.
 4. İçerideki metal bağlantı için sigortayı kontrol edin. Kırılırsa, sigortanın attığını gösterir.
 5. Atmış sigortayı aynı amper değerindeki yenisiyle değiştirin.

4. Starter Rölesini Nasıl Atlarım? 

Kontağı açmaya çalıştığınızda araç çalışmadığında, arızalı bir marş rölesi olabilir .

Arızalı röleyi baypas etmeye çalışmadan önce akü voltajınızı kontrol edin. Akünüz tamamen şarj olmuşsa, arızalı marş rölesini baypas etmeye devam edebilirsiniz. 

 1. Yalıtımlı tutma yeri olan bir tornavidayı alın. 
 2. Arızalı röleyi baypas etmek için tornavida milini solenoidin “S” terminaline yerleştirin ve ucunu solenoidin akü terminaline değdirin. 
 3. Birinden kontağı açmasını isteyin.

Akü voltajı aralık içindeyse, ateşleme aracınızı çalıştırmalıdır.

Not : Arızalı bir marş motoru rölesini baypas etmeye çalışırken, marş motorunuzun pinyon dişlisine zarar vermemek için motor marş edilir edilmez tornavidayı çıkarın.

5. Otomatik Arabamı Kötü Bir Marş İle Nasıl Çalıştırırım? 

Arabanızda otomatik şanzıman varsa, aracınızı hızlı çalıştırabilir ve bozuk bir marş motoru belirlemek için başka sebepleri de kontrol edebilirsiniz . Bununla birlikte, aracınızı iterek çalıştırmak için manuel şanzımana ihtiyacınız olduğundan, iterek çalıştırma yöntemi otomatik bir araba ile çalışmaz .

Kapanış Düşünceleri

Bir arabayı çalıştıramamak, araba sahiplerinin karşılaştığı oldukça yaygın bir sorun olsa da, kötü bir marşı kendiniz düzeltmek zor olabilir. Bazen, başlatma sorunları, ateşleme bujileri veya hatalı bir yakıt pompası gibi başka şeylere bağlı olabilir.

Bu nedenle, aracınızın marş problemlerini gözden geçirmesi için bir profesyonele başvurmak en sorunsuz seçenektir. Arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir