Hava Filtresi, Fren Balatası, Akü Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Aracı tamirciye bırakıyorsunuz ve tamirciden bir telefon alıyorsunuz: “Hey, yeni bir [hiç duymadığınız bir araba parçası takın]a ihtiyacınız var. 900 liraya mal olacak. Onarmak ister misin?”Çoğu insan için cevap muhtemelen “Ben nereden bileyim?” şeklindedir.

Bu şeyin gerçekten değiştirilmesi gerekiyor mu? Önemli mi? Ve değiştirilmesini istersem fazla ödeme yapmayacağımdan nasıl emin olabilirim?

Bu sorular streslidir. Bu nedenle, alabileceğiniz en yaygın üç önerinin bir listesini ve bunları değiştirmeniz gerekip gerekmediğini nasıl anlayacağınızı bir araya getirdik.

Hava filtremi ne zaman değiştirmem gerekir?

Polen filtrelerinizi her 15 bin – 30 bin kilometrede bir değiştirmek yaygındır, bu filtre arabada soluduğunuz havadır. Motor hava filtreleri normalde 15 bin – 30 bin kilometrede değiştirilir ve bu, motordan geçen hava filtresidir. İşte diğer araç parçalarını değiştirmeniz gerekebilecek diğer işaretler. Tabi 10 bin bakımında değişimler de aracınızın daha sağlıklı ilerleyişini saülar.

Balatalar bitik

Yeterli “sürtünme yaratan malzeme” yoksa, frenleriniz “metalden metale” gider, bu da aracı durdurmanın daha az güvenli bir yoludur ve diğer parçaları da tahrip eder.

Tamircinin aslında anlamı:  Fren pedalına bastığınızda, metal disklere (“rotorlar”) karşı bastırılan fren balatalarınız olur. Fren balatası, zamanla aşınan sürtünme yaratan malzeme ile kaplanmıştır. Belki de neredeyse çıktınız!

Sormanız gereken şey:  Fren balatalarının tam ölçüsünü almaya çalışın. Genel bir kural olarak, 3 mm’den daha az fren balatası sürtünme oluşturan malzeme kalmışsa, fren balatalarınızı değiştirmeniz muhtemelen adil olur. Çoğu balata 10 mm-12 mm malzeme ile başlar. Tamirci, 3 mm’den fazla malzeme kaldığında değiştirmeyi öneriyorsa, ikinci bir görüş almak akıllıca olabilir.

Akıl sağlığınız kontrolünüz:  Fren balatasının değiştirilmesi araca ve sürücüye bağlıdır. Genel bir kural olarak, frenler genellikle her 50 bin kilometrede bir gelir, ancak burada çok fazla değişiklik vardır. Onları son 10bin-20bin kilometre içinde değiştirdiyseniz, tekrar kontrol etmeye değer olabilir.

Başka neler etkilenebilir?  Çoğu zaman, tamirci bu metal diskleri de değiştirmek isteyecektir. Arabanızı durdurmak için frenlerin sürttüğü şey budur. Bazı teknisyenler her zaman disklerin değiştirilmesini önerir ve bazıları da diğer her fren balatası değişimini önerir. Bazen mevcut diskleriniz de yeniden tornalanabilir, ancak çoğu mekanik, disklerin birden fazla kez yeniden kaplanmasını önermez.

Beni ne kadar idare eder? Arabanıza bağlıdır (Avrupa arabaları daha pahalıdır). Ancak, ülke çapında çoğu arabada ön veya  arka balatalar ve diskler için beklemeniz gereken aralık muhtemelen 500-1500 TL’dir.

Motorunuz veya hava filtreniz kirli

Tamircinin aslında anlamı:  Bir hava filtresinin amacı, toz ve diğer parçacıkların her şeyi mahvetmesini engellemektir. Zamanla, filtrede çok fazla madde birikirse, hava akışını kısıtlayabilir ve sisteme daha fazla yük bindirebilir. Bu, bir evin klima veya ısıtıcı filtresine benzer.

Ne sormalısınız:  Tamirciden filtreyi görmesini isteyin. Filtrede çok iyi toz ve kir olabileceğini unutmayın, ancak bu mutlaka hemen değiştirilmesi gerektiği anlamına gelmez.

Akıl sağlığı kontrolünüz: Bakım programınızı kontrol edin. Çoğu üreticinin filtreleri ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğine dair önerileri vardır. Bazı durumlarda (tozlu bir yerde yaşıyorsanız), filtreleri daha sık değiştirmeniz gerekebilir. Ancak genellikle kabin filtreleri (soluduğunuz havayı filtreler) için 15-30 bin km ve motor hava filtreleri (motora giren havayı filtreler) için15-30 bin kmdir..

Başka neler etkilenebilir?  Tipik olarak, orta derecede kirli bir motor hava filtresi herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak filtrenin gerçekten kirlenmesine izin verirseniz, motor performansını ve yakıt sarfiyatını azaltabilir. Benzer şekilde, aşırı derecede kirli bir kabin hava filtresi, aracınızın ısıtma ve klima sistemlerinin performansını engelleyebilir.

Beni ne kadar çalıştıracak? Belli ki arabanıza bağlı, ancak birçok tamirci motoru veya kabin hava filtresini 250-500TL karşılığında değiştirecek. Bazen, arabada ulaşılması zor bir noktada bulunuyorsa daha fazla olabilir.

Akü durumu iyi değil

Tamirci aslında ne anlama geliyor:  Gördüğümüz birkaç yaygın neden var:

  • Tamirci arabayı çalıştırdı ve zar zor başladı
  • Tamirci aküyü “test etti” ve testi geçemedi
  • Akü beş yıldan daha eski

Sormanız gerekenler:  Aküler genellikle 3–5 yıl dayanır, bu nedenle beş yıldan daha eskiyse, akü yü kısa sürede değiştirmek iyi bir proaktif adımdır – ancak akü henüz gerçekten kötü  olmayabilir . En bilimsel test “yük testi”dir. Tamirciden bir yük testi isteyin ve okumaların ne olduğunu sorun. Akü, yük testi sırasında 9,6 volttan daha az ölçerse değiştirilmelidir.

Akıl sağlığı kontrolünüz:  3 yıldan az bir süre geçtiyse, ya akünüz kötüydü/yanlışlıkla boşaldınız ya da nedenini araştırmaya değer olabilir. İmkansız değil, ancak çoğu pil size 3–5 yıl dayanmalıdır. Orijinal akünün garantisi, ne kadar sürdüğünün iyi bir göstergesidir. Aküler her zaman garantileri sona erdikten hemen sonra ölüyor gibi görünüyor (ne tesadüf).Başka neler etkilenebilir?  Çoğu durumda, akü ile başka bir şey değiştirmeniz gerekmez. Bununla birlikte, akü yükü testini yapmak önemlidir, çünkü çoğu kez araba çalışmazsa, bunun nedeni akü değildir.

Beni ne kadar çalıştıracak? Çoğu otomobilde, akü konumu için bazı farklılıklar olmakla birlikte, akü değişimi için 2000-5000 TL ödemeyi beklemelisiniz. Örneğin, bazı Mercedes Bens, aküsü değiştirmek için yolcu koltuğunun çıkarılmasını gerektirir! Arabanızla alakalı tüm sorunlar Bakım-Arıza kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz. Google‘de bizi aratabilirsiniz

Bunları da sevebilirsiniz

HIZLI YORUM

SİTEDE YORUMLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir